Perşembe , Haziran 13 2024

3 Kasım 1914 Bombardımanı

29 Ekim’de Rus limanlarının bombardıman edilmesi Osmanlı Devleti’ni bir an da savaşın içine çekti. Almanlar ile yapılan ittifak anlaşması gereğince bu durum kaçınılmazdı. Bunun akabinde Kafkas sınırında teyakkuzda bekleyen Rus Ordusu 1 Kasım 1914 tarihinde taarruza başladı. Boğaz önlerinde bulunan Birleşik Filo’nun 18 gemisi de Boğaz’ın giriş tahkimatlarını bombardıman etti. Böylelikle Çanakkale Cephesi açılmış oldu.[1]

Bu bombardıman sırasında Seddülbahir Kalesi’ndeki cephaneliğe isabet eden bir merminin yarattığı infilak sonucu 5 subay 81 nefer olmak üzere 86 şehit verildi. Bu şehitler Çanakkale Cephesi’nin ilk şehitleri oldu.

Tekirdağ’da konuşlandırılan 3’üncü Kolordu bu bombardıman üzerine 4 Kasım 1914 tarihinde derhal Çanakkale’ye intikal ettirildi. Bölgeye intikal eden 3’üncü Kolordu Çanakkale Boğazı’nın savunmasına tayin edildi. Bu minvalde derhal savunma düzenini aldı.

[1] T.C. Genelkurmay Başkanlığı, Birinci Dünya Harbinde Türk Harbi Çanakkale Cephesi, 1-2-3. Ciltlerin Özetlenmiş Hali, Ankara, 1997, s. 25.

Ayrıca Kontrol Et

ÇANAKKALE MERKEZ HASTANESİ’NİN BOMBALANMASI

Yayına Hazırlayan: Ömer GÖN Her savaşta olduğu gibi cephede bir tarafın öldürmeye çalışması ve cephe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.