Cumartesi , Kasım 28 2020

Hem dünya hem de Türk tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Muharebeleri’ni hak ettiği değere ulaştırmak adına büyük bir ekiple yola çıktık. Yola çıkmamızdaki en büyük amacımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı yer olan Gelibolu Yarımadası’nın, Çanakkale Muharebeleri’nin ve Zaferi’nin tüm kitlelere bilimsel bir eksende ulaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle Çanakkale Muharebeleri araştırmacılarının ve uzmanlarının çalışmalarını sizlerle paylaşabileceği aynı zamanda yapılan bu çalışmaların dijital bir külliyata dönüşebileceği bir platform hazırladık.

Bu platformla birlikte en büyük amaçlarımızdan birisi de, yıllardır kamuoyunda ve halk arasında süregelen bilgi kirliliğini, doğru bilinen yanlışları ortadan kaldırmaktır. Bu yanlışlar birinci el kaynaklardan alınan bilgiler ışığında, objektif bir bakış açısıyla sizlerle paylaşılacaktır.

Eğitim seviyesi ortaokul, üniversite, yüksek lisans veya doktora olan her öğrencinin araştırmalarında kaynak olarak kullanabileceği birinci el kaynaklar başta olmak üzere alana özgü yapılan bütün nitelikli kaynaklar araştırmacılara sunulacaktır.

Çanakkale kent tarihi, muharebeler ve muharebe alanlarında yaşanan olaylara dair bilgileri ilk ve doğru kaynaklardan öğrenebileceğiniz haberler bölümünü siz okuyucularımız takip edebilecektir.

Bu alana gönül vermiş araştırmacıların ve uzmanların hazırladığı spesifik ve ilgi çekici köşe yazılarında anlaşılır bir dil kullanıldığı gibi belge ve görsellerle zenginleştirerek bilimsel verilerle tarihe yön verilmeye çalışılacaktır.

Çanakkale, Çanakkale muharebeleri, muharebe alanları, güncel ve tarihi fotoğraflar, belge yorumlama,  kapsamında yapılan araştırmaların yayınlanacağı ve sizlerle buluşacağı bu platformu ortaya çıkarmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Çanakkale Harbi Ekibi Adına
Atilla Can AKARCALI – Genel Yayın Yönetmeni
Utkan Emre ER – Editör