25 Yıl Sonra Çanakkale Muharebesi’nin Hatıraları Canlandırıldı

Yayına Hazırlayan; Göktuğ KÜÇÜKÇOBAN

İngiliz Yeni Zelanda Kıtaatının Kumandanı Mareşalımıza Bir Mesaj Gönderdi ve Mareşal Tarafından Cevap Verildi

            Halen Mısır’da bulunan Yeni Zelanda kıtaatının kumandanı, Yeni Zelanda ordusunun Gelibolu’ya ayak basarak Türk ordusuyla karşılanmasının 25’nci yıl dönümü münasebetiyle Büyük Erkânıharbiye Reisi Mareşal Fevzi Çakmak’a bir mesaj göndermiştir. Kumandanı bu mesajında diyor ki;

            “25 yıl sonra bu yıl dönümüyle Yeni Zelanda kıtaatının Çanakkale’ye çıktığını hatırlıyoruz. O gün büyük ordusuyla harp edenlerle onlardan sonra gelenler 1915’te Türk ordusuna karşı kullanılmış olmakla iftihar ediyorlar. Biz Çanakkale’de Türk ordusunun kuvvet ve kudretinden çok şeyler öğrendik. Biz de hürmet hissi uyandıran kahraman Türk ordusuyla şimali bu kadar yakın olmamız ve bizimle dost ve müttefik olması bize sonsuz sevinç veriyor. Bilfiil muharebeye girmeye mecbur olacağımız zaman ordunuzun yanı başında harp etmekle iftihar edeceğiz.”

            Bu mesaja cevap veren Mareşal Fevzi Çakmak, Çanakkale’de boy ölçüşen iki şerefli düşmanın bugün dost ve müttefik olduğunu kaydederek şunları ilave etmektedir.

            “O günden bugüne bir çeyrek asırlık zaman geçti. İki muharip millet hakikî kahramanlıklarıyla iftihar edebilirler. Türkler mücadeleye ait hatırları gururla ve daima muhafaza etmektedirler.”

Yeni Gün Antakya Gazetesi, 25 Nisan 1940, s.1.

Ayrıca Kontrol Et

ÇANAKKALE MERKEZ HASTANESİ’NİN BOMBALANMASI

Yayına Hazırlayan: Ömer GÖN Her savaşta olduğu gibi cephede bir tarafın öldürmeye çalışması ve cephe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.