HİNTLİ ASKERLER PERSPEKTİFİNDEN GELİBOLU HAREKÂTI KONFERANSI

Hindistan Dünya İşleri Konseyi internet sitesinde yer alan habere göre, 22-23 Nisan 2021 tarihleri arasında “Gelibolu Yeniden Ziyaret Edildi” adlı Uluslararası Gelibolu Konferansı gerçekleşecektir. Hindistan Birleşik Hizmet Kurumu, Hindistan Dünya İşleri Konseyi iş birliğinde online yapılacak konferansa katılmak için internet sitesinde bağlantı linkleri ve şifreleri ile konferans takvimi paylaşılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı içerisinde kritik bir rol oynayan Çanakkale Cephesi’nde; Hindistan’da 16.000’den fazla askerin cepheye sevk edildiği ve Aralık ayına gelindiğinde bölgede yaklaşık 10.000 Hintli askerin bulunduğu belirtilmiştir. Düzenlenecek olan Uluslararası Gelibolu Konferansı’nda katılımcılara; Gelibolu Harekatı’nın ulusal perspektiften hatırlatılması, askerî tarih açısından önemi ve muharebelere tarihsel, çağdaş bir gözle bakılması amaçlanmıştır. Hindistan’ın bakış açısına göre ise konferans, Hint askerinin cesaret ve profesyonelliğini hatırlatmak adına bir fırsat olarak görülmüştür.

Hindistan Birleşik Hizmet Kurumu, Hindistan Dünya İşleri Konseyi iş birliğinde gerçekleşecek ve dünyanın birçok yerinden alanında uzman kişilerin yer alacağı konferansta;

John Crawford “Gelibolu’daki Yeni Zelanda Seferi Gücü”

Prof. Peter Stanley “Forge G: Gelibolu’da Kızılderililer-Embriyoda Bir Ordu”

Dr. Rhys Crawley “Gelibolu Harekâtı: Avustralya Perspektifi”

Büyükelçi Asoke Mukerji “Hindistan ve Gelibolu-Diplomatik Boyut”

Prof. Dr. Mesut Uyar “Gelibolu Harekâtını Hatırlamak: Osmanlı Ordusu”

Stephen Chambers “Gelibolu, İngiliz Askeri Perspektifi”

Yarbay Christopher Pugsley “Yakındoğu’daki Kızılderili Birlikleriyle-Gelibolu Harekatı’nda Çekim Gücü”

Tuğgeneral Chris Roberts “Anzak’taki Topçu”

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur “Çanakkale Savaşı’nın Siyasi ve Diplomatik Bağlamları: Yeniden Yorumlayarak Hatırlamak Üzerine”

Dr. Jenny Macleod “Bölünme ve Uzlaşma: Britanya ve İrlanda’daki Gelibolu’nun Mirası” başlıkları ile bildiriler sunulacaktır.

Bildirilerin yanı sıra; Dr. TCA Raghavan, Dr. S. Jaishankar, Barry O’Farrell, David Pine, Şakir Özkan Torunlar, Jan Thompson, Rana TS Chhina, Tümgeneral Ian Cardozo, Tümgeneral BK Sharma, General Manoj Mukund Naravane gibi isimler de konferansta konuşma yapacaklardır.

Kaynak; icwa.in

Ayrıca Kontrol Et

Anafarta 2021 Sonbahar Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 Sonbahar sayısı okuyucularıyla buluştu. Anafarta Dergisi’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir