Almanların Gözünden

Boğazdaki Direniş

Geçen haftanın sonunda Çanakkale Boğazı’ndaki harekatların işe yaramayacağını yazan tüm Alman gazeteleri Müttefiklerin çabalarının başarısızlıkla sonuçlanacağında ısrar ediyor. Koramiral Kirehhof Perşembe günü şöyle yazıyor:

63 nakliye gemisi ne yapabilir ki? Bir kolordudan biraz daha fazlası o da eğer atlarını, silahlarını, gerekli mühimmat ve destek unsurlarını beraberlerinde getirirlerse. Savaş bölgesindeki mevcut askerlerle birlikte yeni gelenlerin toplamı ancak iki kolordu yapar. Pek ala bırakalım Saros’a, Bozcaada’ya, Midilli’ye, İzmir’e ve daha başka yerlerde karaya çıksınlar. Güneydeki Müttefiklerimiz onları her yerde, iyice silahlanmış ve karşılamaya hazır bir şekilde, sabırlıca bekliyorlar. Türk-Alman silah arkadaşlığı kendini en iyi şekilde hem denizde hem de karada göstermeye devam edecektir.

Tügliche Rundschau çıkarma kuvvetlerinin yetersiz olduğunu, Türk ordusunun “sadece sayı olarak değil, moral güç” olarak da daha üstün bir konumda olduğunu ve General d’Amade’in “küçük birisi olarak görülebileceğini aksi halde Fransa’da kumanda etmesinin gerektiğini” yazmaktadır. Haber şöyle devam etmekte:

Neresinden bakarsa baksın, herhangi birisi Çanakkale’deki çıkarma ordusunun neredeyse hiç kaygı yaratmadığını anlayacaktır. Başarının ihtimal dâhilinde olmadığı zaten öngörülebilir. Yeni oluşturulan ve Mareşal Liman von Sanders kumandasında olan Türk Beşinci Ordusu Çanakkale Boğazı’nı çıkarma ordusuna karşı savunacaktır ve Konstantinopol önünde bulunan Goltz kumandasındaki Birinci Ordu da düşmanın zafer kazanmasını engellemek için üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Denizden yapılacak bir saldırı üstesinden gelinmez zorluklarla karşılaşacaktır. Su yolunun ve karanın doğası olduğu kadar modern tahkimat sanatının etkili kullanımı sonucunda düşman filosunun tüm kaynakları boş yere harcanacaktır. Saldırganlar şimdiye kadar sahip olacakları en ağır kayıplardan başka bir şey kazanamayacaklardır.

Ayrıca Kontrol Et

ÇANAKKALE MERKEZ HASTANESİ’NİN BOMBALANMASI

Yayına Hazırlayan: Ömer GÖN Her savaşta olduğu gibi cephede bir tarafın öldürmeye çalışması ve cephe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.