Harekât-ı Bahriye Corbett

Kitabın Adı:  Harekât-ı Bahriye Corbett,

Yazarın Adı: Sir Julian Corbett

Çeviren Adı: Ali Rıza Seyfioğlu

Basım Yeri: Matba’a-i Bahriye

Basım Yılı: 1926

Sayfa Sayısı: 678

Cilt Tipi:  Kağıt Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Dil: Osmanlı Türkçesi

     İngiltere Hükümeti, İmparatorluk Savunma Komisyonu tarih şubesinin belgelerine dayanarak Sir Julian Corbett tarafından “Boğaz Muharebesi” adı altında Birinci Dünya Savaşına dair kaleme aldığı eserin ikinci cildinin tercümesi Ali Rıza Seyfioğlu tarafından yapılmıştır. 1880 yılında İstanbul Kasımpaşa Zindanarkası Mahallesi’nde doğan Ali Rıza Seyfioğlu edebiyat tarihçisi, romancı, yazar, araştırmacı, ve şairdir. Ayrıca aileden gelen bir denizcilik geçmişi vardır.

Eserde, Birleşik Donanma’nın toplanması, Çanakkale Boğazı’na hücum kararı, Mısır üzerine hücum, Çanakkale Boğaz Muharebesi’nin başlangıcı, 25 Şubat’tan 4 Mart’a kadar olan ilk karaya hücum, 29. Fırka’nın yerleştirilmesi, Çanakkale Boğazı, Çanakkale ve Kilitbahir üzerine olan hücumun başarısızlığı ve Çanakkale Boğazı 26 – 28 Nisan 1915’de olan ilk ileri harekâtından bahsedilmektedir. Eser, başlıca Çanakkale Boğaz Muharebesi harekâtına ait bilgiler vermiş, ancak yanında askeri bilgilere de ulaşmak mümkündür.Eser yazılırken kullanılan kaynaklar arasında Çanakkale Boğazı Komisyonu raporları, yüksek rütbede zabitanın yazdıkları eserler olan, Gelibolu Ruznamesi (Ian Hamılton),  Türkiye’de Beş Sene (General Limon Von Sanders), Harb-i Umumi’de Almanya’nın Açık Deniz Donanması  Amiral ( Scheer) Hatıratım, Büyük Amiral Von (Tirpitz) Amiral (Hugo Von Pohl ), Alman Resmi Harb Tarih-i Bahrisi kullandığı eserlerdir.

Ayrıca Kontrol Et

1915 Çanakkale Gazileri İstanbul’da

Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Murat KARATAŞ, Doç. Dr. Efe Can GÜRCAN, Dr. Öğr. Üyesi Suat …

1 Yorum

  1. İlk yorumu veya paylaşımı yapmak istedim bu güzel emek ürünü sitede.Bu çok önemli eser ingiliz resmi büyük savaş serisinin 4 ciltlik deniz cephesidir. açılır katlanır harita ek ve fotolarla destreklenmiştir.Günümüz türkçesi ile basılmadı .ingilizce bilenler için amazon ebay vs de bulma olanağı var.ayrıca malum sitelerde pdf olarak indirlebiliyor.bu kitapların tıpkıbasımları battery press tarafından yapılmaktadır ayrıca fiyatlarıda ulaşılabilir düzeydedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.