Çanakkale Savaşı’nda Batırılan “HMS Majestic” Gemisi Görüntülendi

Çanakkale Savaşları’nda Kaptan Hersing komutasındaki Alman U-21 denizaltısı tarafından 27 Mayıs 1915 tarihinde batırılan İngiliz HMS Majestic zırhlısını, Belgesel yönetmeni ve sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan tarafından görüntülendi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının girişimleriyle dalış turizmine açılan bölgede gerçekleştirilen dalışta, 20 metre derinlikteki batık gemi ile geminin çok yakınında bulunan ve taşımacılıkta kullanılan motorsuz 2 barç görüntülendi. Ceylan’ın dalışında, 1968 yılında bir başka gemiye çarparak batan “Kaptan Franco” batığındaki, nesli tehlike altında olan “Paramuricea clavata” türü kırmızı mercanlar da kayıt altına alındı.

Belgesel yönetmeni ve sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan tarafından çekilen fotoğrafları incelemek için https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/canakkale-savaslarinda-batan-hms-majestic-gemisinin-batigi-goruntulendi adlı bağlantıya tıklayabilirsiniz.

27 Mayıs 1915 tarihinde Kaptan Hersing komutasındaki U-21 denizaltısının, HMS Majestic Zırhlısı’nı batırma olayını incelemek için https://www.canakkaleharbi.com/2021/09/26/u21in-ikinci-avi/ adlı bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.