Anafarta 2022 Yaz Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2022 Yaz sayısı okuyucusuyla buluştu.

Anafarta Dergisi’nin 2022 Yaz sayısı, her zaman olduğu gibi orijinal kaynaklar ve ilk defa yayınlanan içeriklerle okuyucusunun beğenisine sunulmuştur. Derginin bu sayısında kapak konusu, 1915 yılında Çanakkale’de kazanılan zaferin önemli bir parçası olan Türk Hava Kuvvetlerini kapsamaktadır. Didem İlkem CUMALI tarafından kaleme alınan yazıda; Türk ve Alman havacıların Çanakkale Muharebeleri sırasında gerçekleştirdikleri keşif uçuşlarının ayrıntıları hakkında oldukça detaylı bilgiler sunmaktadır.

1915 yılında gerek Boğaz’da gerekse Yarımada’da gerçekleşen muharebelerde sivil yerleşim yerleri de büyük bir zarar görmüştür. Bu sivil yerleşim yerlerinden en büyüğü olan Eceabat da müttefik donanma ve hava kuvvetlerinin hedefi haline gelmiştir. Onur KUŞKU tarafından kaleme alınan savaşın hemen yanındaki kasabanın hikâyesini ve yara izlerini sizler için kaleme almıştır. Bunun dışında Anafartalar bölgesinde bulunan ve Miralay Mustafa Kemal Bey’in (ATATÜRK) Çanakkale’de çekilen fotoğraflarından birinde de göze çarpan Kireçtepe Şehitliği’ndeki anıtta yapılan tarihsel tahribatı Bekir DİNÇ ayrıntılı bir şekilde açıklamıştır.

Anafarta Dergisi’nin 2022 İlkbahar sayısında Güneş ŞAHİN tarafından kaleme alınan Kıbrış Barış Harekâtı konulu yazı dizisinin devamı yine bu sayıda okuyucularla buluşturulmuştur. Yine İlkbahar sayısında Hayrettin İhsan ERKOÇ tarafından kaleme alınan Göktürk Karşıtı İttifakların Korkulu Rüyası: Bilge Tonyukuk adlı çalışmanın ikinci ve son bölümü 708-710 yılları arasındaki “Kırgız Türgiş İttifakı”  temasıyla bu sayıda yer almıştır. Son olarak ülkemizde savaş arkeolojisinin gelişimi açısından büyük sonuçlar vaat eden ve Malazgirt Savaşı’nın gerçekleştiği alanı tespit etmek için yürütülen “Malazgirt Savaş Alanının Tespiti Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi’ni” proje yürütücüsü Prof. Dr. Adnan ÇEVİK ile yapılan röportaj okuyucularla buluşmuştur.

Bahsedilen yazıların dışında Buğra TERZİ, “Çanakkale Muharebeleri’nde Şehit Alay Komutanları”; Mithat ATABAY, “Çanakkale Savaşları Sırasında Bozcaada ve Bozcaada Müftüsü”; Mutlu KARAKAYA, “Çanakkale Cephesi’nde Yeni Zelandalılar”; Sadık YAŞAR, “Zığındere’de Bir Mâni Vakası ve Çıkarılan Dersler”; “Emre BİRCAN, “1918 Yılında İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları Sırasında Ele Geçirilen İngiliz Pilot Ferrand İle Yapılan Röportaj” başlıklı yazıları ile okuyuculara keyifli bir okuma fırsatı sunmuştur.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2022 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları ile yine sizlerle beraber olacaktır. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.