Perşembe , Haziran 13 2024

Anafarta Dergisi 2021 Yılı Yaz Sayısı Çıktı!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 yılı Yaz sayısı okuyucularıyla buluştu.

Yayın hayatını başarıyla sürdüren Anafarta Dergisi bu sayısında, Dünya ve Türk tarihine ışık tutan farklı konuları ele almıştır. Derginin 11. Sayısı; Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Muharebeleri’nin konu alan yazılarıyla birlikte Trablusgarp Harbi ve Milli Mücadele dönemini kapsayan yazılarıyla da tarihi aydınlatmaya devam etmektedir.

Anafarta Dergisi’nin 2021 Yaz sayısı, tarihin her alanına ışık tutan yazıları ile okuyucularına doğru ve keyifli okuma yapma imkânı sunmuştur. “Anadolu’daki Kemalyeri” başlığı ile derginin kapağını da konu alan yazı, Milli Mücadele devam ederken I. Meclis’te süren tartışmalarıyla Çanakkale Ruhu’nun izlerini sürmüştür. “Çanakkale’de Türklerle Karşı Karşıya” başlığında ise, Çanakkale Muharebeleri’nde Kerevizdere bölgesinde mücadele eden ve sıra dışı olaylara tanık olan Topçu subayı Henri Feuille’nin hatıratından kesitler sunulmuştur. Dergide yazıya dökülen bir başka konu ise Çanakkale Muharebeleri’nde sıklıkla başvurulduğu görülen siper içi propagandaları, “Mermilerin Arasında Uçuşan Kâğıt Parçaları: Muharebe Ortamında Propaganda” başlığı altında okuyucusuna ilginç anekdotlar ve saptamalarla sunulmuştur. Çanakkale Muharebeleri sırasında Türk deniz harp tarihi açısından önemli zaferlerden biri olan Muavenet-i Milliye torpidobotunun başarısı, geminin torpido subayı Ali Haydar (ÖZTALAY) hatıraları ışığında okuyucuya aktarılmıştır. Bahsedilen başlıkların dışında tarihin farklı alanlarına da değinilmiştir. 1922 yılında Harp Nezareti tarafından yazılan resmi yayının literatür değerlendirmesi, dünya üzerinde örnek savaş alanlarının incelendiği savaş turizmine ait bir yazı ve Birinci Dünya Savaşı’nın Belçika’daki izlerini kapsayan gezi yazısı okuyuculara sunulmuştur.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2021 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları ile yine sizlerle beraber olacaktır. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sitesini ziyaret edebilir, Turkcell dergilik uygulaması kullanıcısıysanız http://dergilik.app/Anafarta adresine başvurabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.