Atatürk ve Çanakkale’nin Kahramanları

Kitap Adı; Atatürk ve Çanakkale’nin Kahramanları

Kitabın Yazarı; Sermet TAKTAK

Basım Yeri; Berikan Yayınları, Ankara

Basım Yılı; 2016

Sayfa Sayısı; 366

Cilt Tipi; Karton Kapak

Kâğıt Cinsi; Kitap Kâğıdı

Dil; Türkçe

            Sermet TAKTAK, TSK’den Albay rütbesi ile 2009 yılında ve en son görev yeri olan MSB Arşiv Müdürlüğü Lodumlu/Ankara’dan emekliye ayrıldıktan sonra; Çanakkale Savaşı’na ve Kurtuluş Savaşı’na katılan komutan ve subayların fotoğraf ve özgeçmişleri ile özellikle Atatürk fotoğraflarında, Atatürk ve yanındakiler üzerine araştırmalar yapmıştır. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldığı yazılı izinler ile İstanbul Askeri Müze ve Kültür Sitesi Kütüphanesi, Harp Akademileri Kütüphanesi, Anıtkabir Komutanlığı, TSK Foto Film Merkezi, Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü’nde bulunan dokümanlardan; Türk Silahlı Kuvvetleri Tarihi, Türk İstiklal Harbi’ne Katılan Tümen ve Daha Üst Kademelerdeki Komutanların Biyografileri, C. I ve C.II, Türk İstiklal Harbi’ne Katılan Tümen ve Daha Üst Kademelerdeki Komutanların Biyografileri (2. Baskı), Birinci Dünya Savaşı’na Katılan Alay ve Daha Üst Kademedeki Komutanların Biyografileri, C.I, C.II ve C.III, Harp Akademilerinin Yıllık ve Tarihçeleri ve Cepheden Meclise adlı eserlerde yer alan fotoğraf ve biyografilerden yararlanmıştır.

            Sermet TAKTAK üç bölümden oluşan eserinin birinci bölümünde, resmi kaynaklarda yer alan komutan biyografilerinden sayıca (toplam 331 kişi) daha fazlasına kitabında yer vermiş ve bu biyografilerde yer alan fotoğraflarda komutanların hangi rütbede oldukları, üniformalarının hangi döneme (Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet) ait olduklarını ayrıntılı olarak belirtmiştir. Bu şekilde üniformalar ve rütbeler üzerinde bu eser bir ilk niteliğini taşımıştır. Kitabın İkinci bölümünde Çanakkale Savaşları’nda Mustafa Kemal ve onunla aynı fotoğraf karesinde yer alan komutanlar, diğer komutanların fotoğraflarına ve yabancı komutanların fotoğraflarına ayrı ayrı yer verilmiştir. Bu fotoğraflarda; Kurtuluş Savaşı’nda Kütahya-Nasuhçal, Muharebeleri sırasında Yarbay rütbesinde 4’ncü Fırka (Tümen) Komutanı iken 15 Temmuz 1921 tarihinde şehit olan ve bir gün sonra TBMM tarafından Albaylığa yükseltilen Mehmet Nazım Bey’in ve 7’inci Fırka (Tümen) Komutanı Miralay (Albay) Halil Nedim (AŞUROĞLU) Bey’in bu fotoğraflarda teşhisi ilk defa bu eserde yapılmıştır. Kitabın üçüncü bölümünde; Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Çanakkale’de çekilmiş diğer fotoğraflarına yer verilmiştir.

            Eser, Çanakkale Savaşlarına katılan komutanların daha sonra Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet döneminde hangi görevlerde bulunduklarını ortaya koyan önemli kaynaklardan biridir.

Ayrıca Kontrol Et

1915 Çanakkale Gazileri İstanbul’da

Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Murat KARATAŞ, Doç. Dr. Efe Can GÜRCAN, Dr. Öğr. Üyesi Suat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.