Harp Madalyası-The Turkish War Medal

Kitap Adı: Harp Madalyası (The Turkish War Medal)

Kitabın Yazarı: M. Demir Erman

Basım Yeri: İstanbul

Basım Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 172

Cilt Tipi: Karton Kapak

Dil: Türkçe-İngilizce

Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı başında 1 Mart 1915 de ihdas ettiği ve harpte kahramanlık ve yararlık gösterenlere verilecek olan ve aynı zamanda İmparatorluğun son Madalyası olan Harp Madalyası hakkında yapılmış çok kapsamlı bir çalışmadır. 2012 de yazar tarafından arkalı önlü Türkçe ve İngilizce olarak bastırılan karton kapaklı, üstünde kabartma Harp Madalyası bulunan kitap 172 sahifedir, 61 sahifesi Türkçe, 65 sahifesi İngilizce olup 46 sahifelik ek bölümünde Harp Madalyası örnekleri ile zarfları, kopçalarının renkli fotoğrafları ve çeşitli bilgiler yer almaktadır.

Kitap Osmanlı İmparatorluğu’nun çok kısa tarihini, madalyaların nasıl verilmeye başlandığını ve bunlara Avrupa etkisini kısaca vererek Harp Madalyası’nın ortaya çıkışını anlatmaktadır. Madalyanın ihdas edilmesine dair mevzuat yanında, Madalyanın düşünülen ve fakat üretimi yapılmayan ilk tipinin örneği, Osmanlı yapımı ile Alman ve Avusturya yapımı Harp Madalyaları tanıtılmakta, Alman Demir Haç Nişanı ile benzerlikleri gösterilmekte, Madalyaya ait kopça ve zarflar ile vesikası (berat) orijinal halinde ve günün Türkçesi ile okuyucuya sunulmaktadır.

Dünyada Gallipoli Star ve Eiserner Halbmond olarak da bilinen Harp Madalyası hakkındaki bu kitap; Dr. K.G. Klietmann’ın yazdığı kısa makale dışında Harp Madalyası hakkında yazılmış ve doğru bilinen yanlışları da anlatan en kapsamlı ilk araştırma olup bilhassa yabancı koleksiyonerler ve araştırmacılar ile konunun meraklılarına yol gösteren önemli bir eser olarak ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

1915 Çanakkale Gazileri İstanbul’da

Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Murat KARATAŞ, Doç. Dr. Efe Can GÜRCAN, Dr. Öğr. Üyesi Suat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.