Zafer İlkokulu (Yalova İlkokulu)

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

Eceabat İlçesine 19 km. uzaklıktaki Yalova Köyü merkezinde bulunan Zafer İlkokulu, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa tarafından 1915 yılında yaptırılmıştır. İlkokul, 20. Yüzyılın ilk çeyreğindeki eğitim seferberliğinin bir yansıması olarak ayakta durmaktadır. Cevat Paşa, çevre köylerde de okullar yaptırmış ve köy çocuklarının eğitimlerini tamamlamaları için gayret göstermiştir. Zafer İlkokulu, Türkiye Cumhuriyeti döneminde de aynı işlev ile kullanılarak yakın geçmişe kadar eğitim vermiştir. Ancak, Türk eğitim sisteminde yaşanan değişimler ve yaşam standartlarının değişmesiyle birlikte köyden kentlere göçün yoğunlaşması, Zafer İlkokulu’nu işlevsiz hale sokmuştur. Bu süreçte ayrıca taşımalı eğitimin yaygınlaşması ve okumak isteyen köy çocuklarının il ve ilçe merkezlerindeki okullara kayıtlarını yaptırmaları zaman içinde Zafer İlkokulu’nu atıl hale getirmiştir.

Zafer İlkokulu’nun yapı özelliklerine bakıldığında ise bir kat ve bir bodrum katından oluştuğu görülmektedir. Giriş kısmı kemerli yapıya sahiptir. Bina kesme taşlardan yapılmış ve yapımına köylüler destek vermiştir. Girişinden itibaren uzun bir koridor bulunmakta ve bu koridorun her iki yanında sınıflar yer almaktadır. Bina üç sınıftan oluşacak şekilde tasarlanmış ve bir öğretmen odası da ön avluya bakacak biçimde inşa edilmiştir. Ön avluya kare biçimli dört cam ve arka avluya da yine kare biçimli dört cam açılmıştır. Ayrıca Cumhuriyet döneminde köy okulunda görev yapan öğretmenlerin konaklamaları için okul avlusuna misafirhane de eklenmiştir.

Zafer İlkokulu Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti eğitim faaliyetlerine güzel bir örnektir. Yapı günümüzde korunmakta olup okul bahçesi köylülerin düğün ve diğer özel günlerinde kullanılmaktadır. 

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.