Çanakkale Yalı Hanı

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

Çanakkale’nin tek hanıdır. Kemal Paşa Mahallesi Fetvane Sokak üzerinde ana kapısı bulunmaktadır. Diğer kapısı ise Yalı Caddesi’ne çıkmaktadır. İki kapısı da kentliler ve turistler tarafından sıklıkla kullanıldığı için halk arasında “yol geçen hanı” olarak da bilinmektedir.

Yapı, 800mt2 dikdörtgen planlı olarak 1887 yılında inşa edilmiştir. Geniş avluya ve iki kata sahiptir. Dış kısmı taş malzeme ile inşa edilirken iç kısmı ise ahşaptır. Kırma çatısı kiremitle örtülmüştür. Tüm odalar iç avluya bakmaktadır. Alt kattaki odalar ahır ve diğer hizmetler için kullanılmıştır. Üst kat ise konaklama için dönemin özelliklerine uygun inşa edilmiştir. Üst kat balkonu ahşap korkuluklar ve camlarla çevrilidir.

Yapı, inşa edildiği yıldan itibaren günümüze dek farklı amaçlarla faal olarak kullanılmıştır. 1980 ve 1997 yıllarında geniş çaplı restorasyona uğrasa da günümüze de ufak çaplı onarımlar atlatmıştır. Yalı Hanı günümüzde ise kahvehane, sanat atölyesi, sergi merkezi, festival alanı ve sivil toplum kuruluşlarının merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.