Çanakkale Askeri Er Hamamı (Hasan Rahmi Paşa Hamamı)

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

            Yapı, Çanakkale il merkezi Cevat Paşa mahallesinde bulunmaktadır. Konumu itibariyle Çanakkale Askeri Hastanesi’ne oldukça yakındır. Hasan Rahmi Paşa tarafından 1904 yılında yaptırılmıştır. Hasan Rahmi Paşa, 1842 yılında Selanik’te doğmuştur. 1897-1908 yılları arasında Osmanlı Devleti Donanma Komutanlığı yapmıştır. 1897 Osmanlı-Yunan Harbi’ne katılmış; 1923 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Yapı, inşa edildiği dönem ve Hasan Rahmi Paşa’nın vefatını takip eden yıllarda da aynı isimle anılmış; günümüzde ise halk arasında askeri hamam olarak bilinmektedir.

            Yapının inşa özelliklerine bakıldığında ilk dikkat çeken kırmızı tonlarındaki rengidir. Modern yapıların bulunduğu Kaya sokağa bu özelliği ile renk katmaktadır. Genel yapısı ise iki katlıdır. Üç bölümden oluşmaktadır. Soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olarak ayrılan bu bölümlerin mimari özellikleri yapıldığı devri yansıtmaktadır. İkinci katında bulunan sıcaklık bölümüne merdivenle çıkılırken; külhan ismi verilen köşeler yer almaktadır. Bina mimari açıdan dikkat çekici detaylara sahiptir. Bunlar arasında sekizgen mimari üzerine inşa edilen kubbesi görülmeye değerdir. Ön cephesinde sivri kemerlere sahip iki adet ince ve uzun camı vardır.

            Modernleşen dünyanın bir getirisi olan ve âtıl durumdan kurtarılıp amaçları dışında kullanılan yapılara bir örnek olarak Hasan Rahmi Paşa Hamamı da gösterilebilir. 2013 yılında yoğun bir restorasyon çalışmasının ardından yenilenen yapı, Çanakkale Seramikleri Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış; çeşitli etniklik ve sanat sergilerine ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.