Perşembe , Haziran 13 2024

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü Yurdun Dört Bir Yanında Kutlandı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’ndaki Şehitler Abidesi’nde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Etkinlik, saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, 107 yıl önce bugün Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiğini vurguladı.

Yaldız konuşmasında şunları söyledi:

“Tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşları, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda asil Türk milletinin hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en zor şartlar altında dahi neleri başarabileceğinin en güzel örneklerinden biridir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristle mücadelede ve sınır ötesinde icra edilen harekâtlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin eseridir. Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş, vatanımıza yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir. Ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri, dün olduğu gibi bugün de asil Türk milleti ve onun bağrından çıkmış aziz şehitlerimizden ve kahraman gazilerimizden ilham alan şanlı ordumuz tarafından bertaraf edilecektir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören programı kapsamında Çanakkale Savaşları kahramanları rölyefinin yer aldığı Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Ayrıca 25 Mart 1893’te Katar’daki Osmanlı kalesine yardıma giden Binbaşı Yusuf Bey kumandasındaki Osmanlı askerlerine ait sancak, İngiltere’deki bir müzayededen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katkılarıyla Türkiye’ye getirildi.

Tarihi sancak, törende Bakan Ersoy tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sancağı öpüp alnına koyduktan sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a teslim etti. Akar, sancağı üç kez öpüp alına koyarak teslim aldı. Törende, Büyük Çamlıca Camisi İmam Hatibi Kerim Öztürk, Kur’an-ı Kerim okudu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Çanakkale şehitleri için dua etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehitlik Anı Defteri’ni imzaladıktan sonra beraberindekilerle şehitliklere karanfil bıraktı.

Programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra AK Parti Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Celal Adan, Yargıtay Birinci Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Sayıştay Başkanı Metin Yener de katıldı. (AA)

Atatürk Kültür Merkezi’nde Çanakkale Zaferi Konseri Yapıldı

Dünyanın en önemli muharebeleri arasında yer alan Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yılı nedeniyle, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) “Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Özel Konseri” gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının organize ettiği konserde, şef Burak Tüzün yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Can Atilla’nın bestelediği 57’nci Alay Gelibolu Senfonisi’ni seslendirdi. Tarih boyunca vatanı için kan dökmüş tüm Mehmetçikler anısına bir ağıt niteliği taşıyan 4 bölümlük senfonide solist soprano Hülya Kazan da sahne aldı.

“18 Mart Çanakkale Destanı” Sahnelendi

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bandosu, Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu ve Alanka Sanat Çok Sesli Korosu tarafından düzenlenen “18 Mart Çanakkale Kahramanlık Destanı” müzikal gösterisi ve konseri 14 Mart 2022 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

ÇOMÜ İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi`nde düzenlenen etkinliğe Vali İlhami Aktaş, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan ile sivil ve askeri protokol üyeleri, şehit aileleri, gaziler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bandosu ile Katra Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Çanakkale Kahramanlık Destanı” isimli müzikal sahnelendi. Ardından Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu ve Alanka Sanat Çok Sesli Korosu`nun seslendirdiği marşlar ile etkinlik sona erdi. Etkinlik sonunda 18 Mart Çanakkale Kahramanlık Destanı Müzikal Gösterisi ve Konserinin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere çiçek takdiminde bulunuldu.

“İngiliz, Türk, Alman ve Fransız Perspektifinden 18 Mart 1915 Boğaz Muharebesi” Adlı Video Konferans Yayınlandı

18 Mart 1915 Çanakkale Boğaz Muharebesi’nin 107. yıl dönümü vesilesiyle The Gallipoli Association ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü ortaklığında “İngiliz, Türk, Alman ve Fransız Perspektifinden 18 Mart 1915 Boğaz Muharebesi” adlı video konferans, Çanakkale Savaşları Enstitüsü Youtube hesabında yayınlandı. Video konferansta 18 Mart Boğaz muharebesine katılan devletleri temsilen ünlü İngiliz tarihçi Stephen CHAMBERS, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Murat KARATAŞ, Alman araştırmacı ve tarihçi Albay Klaus WOLF ve ünlü Fransız gazeteci-tarihçi Sylvain FERREIRA, 18 Mart 1915 gününü dört farklı bakış açısıyla değerlendirdi.

Video konferansta ilk olarak İngiliz tarihçi Stephen CHAMBERS konuşmasını gerçekleştirdi. Chambers konuşmasında İngiliz bakış açısıyla Çanakkale Savaşı’nın çerçevesini çizerken, İngiliz donanmasının başarısızlıkla sonuçlanan harekâtına değindi. İkinci konuşmacı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Murat KARATAŞ anlatımını gerçekleştirdi. 18 Mart zaferinin Türk tarihindeki yerine değinen Prof. Dr. Murat Karataş, ayrıca konuşmasında Çanakkale Boğazı savunmasının hazırlanması ve savaşın bugün nasıl anıldığını ana hatlarıyla anlattı.

Alman araştırmacı ve tarihçi Albay Klaus WOLF konuşmasını, 2 Ağustos 1914 tarihinde Almanya ve Osmanlı Devleti’nin arasında gerçekleşen ittifak antlaşmasının yapıldığı yer olan İstanbul Tarabya’daki Almanya Başkonsolosluğu’nda gerçekleşti. Klaus Wolf anlatımında da dönemin Almanya Büyükelçilik binasının 18 Mart deniz zaferine nasıl katkıda bulunduğuna odaklandı. Son konuşmacı Fransız gazeteci, tarihçi Sylvain FERREIRA ise konuşmasında 18 Mart günü Fransız donanmasının durumuna değindi.

The Gallipoli Association ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü ortaklığında gerçekleşen “İngiliz, Türk, Alman ve Fransız Perspektifinden 18 Mart 1915 Boğaz Muharebesi” adlı konferansa, Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün Youtube hesabından ulaşabilirsiniz. 

Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde Çanakkale Destanı’nın İzleri “Dirilişten Kurtuluşa” Sergisi

Hisart Canlı Tarih Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde, Çanakkale Destanı’nın eşsiz mirasını gözler önüne seren orijinal eserleri ile Çanakkale Müstahkem Mevkii Kumandanı Cevat Paşa gibi unutulmuş kahramanların hikâyelerini de yeni nesillere aktarıyor.

Sergide unutulmuş kahramanların isimleri de gün yüzüne çıkarılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin mimarlarından olan ve 18 Mart kahramanı olarak anılan Müstahkem Mevkii Kumandanı Cevat Paşa’nın şahsi tabancası ve tüfeği ile orijinal fotoğrafları ve yağlı boya tablosu da Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir. (BHA)

ÇOMÜ Tarih Topluluğu ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma ve Tanıtma Topluluğu’nun Düzenlediği Çanakkale Savaşları Sergisi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi topluluklarından ÇOMÜ Tarih Topluluğu ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma ve Tanıtma Topluluğu’nun “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü ve Zafer Haftası Kutlamaları” kapsamında ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Çanakkale Savaşları” sergisi 14-20 Mart 2022 tarihleri arasında 17 Burda AVM’nin ev sahipliğinde zemin kat kapalı koridorda ilgililerin beğenisine sunuldu. 

Sergi, Boğaz ve Kara muharebelerine dair fotoğraflarının yanı sıra cephe gerisinde yaşananlar ve kentin uğradığı tahribatı yansıtan çeşitli kareleri konu almaktadır.

Çanakkale’de Fener Alayı Düzenlendi

Çanakkale’de 18 Mart Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında fener alayı düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 19.00’da başlayan fener alayına yüzlerce kişi katıldı. Demircioğlu Caddesi’nden İnönü Caddesi’ne ilerleyen kalabalık, eski Salı Pazarı yokuşu kavşağından Kayserili Ahmetpaşa Caddesi’ne yöneldi. Kordon boyunca marşlarla ilerleyen kalabalık, İskele Meydanı’na kadar geldi. Dev Türk bayrağı açılan yürüyüşte marşlar söylenildi. (İHA)

Avrupa Ülkelerinde Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yılı Kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla, Avrupa’nın birçok ülkesinde törenler yapıldı, çeşitli etkinlikler ve konferanslar düzenlendi.

Macaristan Budapeşte’de Galiçya Cephesi Türk Şehitliği’nde, Çekya’nın başkenti Prag’ın doğusunda yer alan Pardubice’deki Türk Şehitliğinde, Çekya’nın başkenti Prag’ın doğusunda yer alan Pardubice’deki Türk Şehitliğinde, Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Sanski Most şehri yakınlarında, Fatih Sultan Mehmed’in 1463 yılında Kamengrad’ı fethi sırasında şehit düşen askerler anısına yaptırılan Türk Şehitliği Anıtı’nda, New York’ta Türkevi’nde Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından çeşitli anma törenleri gerçekleştirildi.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.