Anafarta Dergisi’nin İlkbahar Sayısı Çıktı!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2022 İlkbahar sayısı okuyucularıyla buluştu. Anafarta Dergisi’nin 2022 yılının İlkbahar sayısında yine birbirinden ilginç ve okuyucularının merakla okuyacağı konular ele alınmıştır. İlkbahar sayısının kapak konusu olan ve Onur KUŞKU tarafından kaleme alınan “Mustafa Kemal Atatürk’ün Otomobili Peşinde: Gelibolu’da Tekerlek İzleri” ile Çanakkale Cephesi’nde Anafartalar Grup Kumandanı Albay Mustafa Kemal Bey’e tahsis edilen otomobilin hikâyesi mercek altına alınmıştır.

Tanin Gazetesi muhabirlerinden olan Ali Ekrem Bey, Çanakkale’de bulunduğu süre boyunca kimi zaman dilden dile dolaşan bir kahramanlık destanını duyar duymaz, kimi zaman hastaneden kimi zaman ise ön hatlara varıncaya kadar karargâh veya siperlerden hislerini kaleme almıştır. Didem İlkem CUMALI, Ali Ekrem Bey’in cephede bulunduğu süre zarfında şahit olduğu anekdotlardan önemli bir ayrıntıya dikkat çekerek isim belirtilmemiş olmasına rağmen Mustafa Kemal [ATATÜRK] ile yapılan ilk röportajı ve bu röportajdaki ayrıntıları sizlerle buluşturdu.

Anafarta Dergisi’nin bu sayısında Mart 1911’de Yıldız Kışlası’nda Kaymakam Schlichting’in, Arnavut nefer Bayram tarafından vurulması Emre BİRCAN tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca “Şevki Paşa’nın 1916 Yılı Çanakkale Tahkimat Haritaları”, “Resim Sanatında Çanakkale Osmanlı Seramikleri”, “Göktürk Karşıtı İttifakların Korkulu Rüyası Bilge Tonyukuk” başlıklı yazılar okuyucular ile buluşturulmuştur.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2022 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları ile yine sizlerle beraber olacaktır. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sitesini ziyaret edebilir, Turkcell dergilik uygulaması kullanıcısıysanız http://dergilik.app/Anafarta adresine başvurabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.