“Arıburnu ve Anafartalar Bölgesinin Tahliyesi” Etkinliği Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi topluluklarından ÇOMÜ Tarih Topluluğu ve Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik, öğrencilerin ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleşti. 19/20 Aralık 1915 tarihinde müttefik kuvvetlerinin Arıburnu ve Anafartalar bölgesinden tahliyesini konu edinen etkinlikte Kabatepe, Sahil Mezarlığı (Beach Cemetery), Şarapnel Vadisi Mezarlığı (Shrapnel Valley), Hain Tepe (Plugge’s Plateau), Arıburnu, Tahliye İskelesi Mezarlığı (Embarkation Pier Cemetery) ve Conkbayırı ziyaret edildi.

Etkinlikte Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı desteği ile katılımcılara ücretsiz olarak Çanakkale Destan Tanıtım Merkezi’nde ücretsiz sinevizyon izletişi, müze gezisi ve çeşitli hediyeler takdim edilmiştir. Ayrıca etkinlikte Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nü temsil eden Eda KARACA, Onur KUŞKU ve Göktuğ KÜÇÜKÇOBAN tarafından Anafarta Dergisi’nin 12. sayısı katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılmış ve tahliye etkinliği kapsamında belirlenen noktalarda anlatımlarda bulunarak destekte bulunmuşlardır. Ayrıca etkinlikte ÇOMÜ Tarih Topluluğu Başkanı Utkan Emre ER, Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu Başkanı Rıdvan Can, Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi Burak ÖZDAMAR anlatımlar gerçekleştirmiştir. Etkinlik, 15.30’da Conkbayırı’nda çekilen hatıra fotoğrafları son bulmuştur.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.