Anafarta 2021 Kış Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 Kış sayısı okuyucularıyla buluştu.

Anafarta Dergisi’nin 2021 yılının son sayısında yine okuyucularının merakla okuyacağı konular ele alınmıştır. Sayının kapak konusu olan ve Onur KUŞKU tarafından kaleme alınan “Dost Ateşi”, Çanakkale Cephesi’nde mücadele eden Türk birlikleri arasında yaşanan “dost ateşi” olaylarını mercek altına almıştır.

Okuyucuların merakla okuyacağı bir başka konu ise Çanakkale Kara Muharebelerinde Türk askerinin siper sistemi içerisinde yer alan avcı hatlarının ikmal edilmesi için yapmış olduğu gizli yollar ya da başka bir deyişle Râh-ı Mesturlar, Prof. Dr. Murat KARATAŞ tarafından kaleme alınmıştır. Bunun dışında yine Çanakkale Muharebelerinde gece ve gündüz devam eden bomba muharebelerine dair detaylı bir yazı sizler için hazırlanmıştır. Anafarta dergisinin kış sayısında Çanakkale Muharebelerini kapsayan diğer bir yazı ise yıllardır suiistimale açık olan Türk askerinin yemek ve iaşe meselesi, “Ocakta Ne Var” başlığı ile yeniden ele alınmıştır.  Bununla birlikte Çanakkale Cephesi’nde tesis edilen sağlık teşkilatı içerisinde görev alan iki Alman doktorun 1935 yılında kaleme aldığı ve son derece ilginç ayrıntıları içinde barındıran hatırası, Atilla AŞÇI tarafından yayına hazırlanmıştır.

Anafarta dergisinin bu sayısında Çanakkale Muharebeleri dışında yakın tarihimizin en önemli askeri olaylarından biri olan Kıbrıs Barış Harekâtını konu edinen bir yazı da yer almaktadır. Güneş ŞAHİN tarafından kaleme alınan yazıda, harekâta katılan subaylarla yapılan mülakatlar, dönemin basına yansıyan anekdotları ve etkileyici görseller yer almaktadır. Bunun duşunda, Alman askerî tarihinde bir ikon haline gelen August von Mackensen’in İstanbul’a yaptığı ziyaretler ve yine 1917 yılında August von Mackensen’in içinde bulunduğu bir heyet ile Çanakkale’ye gelen Alman İmparatoru Kayser II. Wilhem’i Çanakkale’de karşılayan merasim bölüğünde yer alan bir askerin hatıraları, okuyucular için hazırlanmıştır.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2022 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları ile yine sizlerle beraber olacaktır. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sitesini ziyaret edebilir, Turkcell dergilik uygulaması kullanıcısıysanız http://dergilik.app/Anafarta adresine başvurabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.