Everton Futbol Kulübü, Çanakkale Muharebeleri’nde Hayatını Kaybeden Eski Futbolcularını Andı!

Everton Futbol Kulübü, 1915 yılında Çanakkale Muharebeleri’nde vefat eden eski futbolcuları Frederick Collinson ve Thomas Norse için 7 Kasım 2021 tarihinde oynanan Tottenham mücadelesi öncesinde anma töreni gerçekleştirdi.

Everton Futbol Kulübü Miras Topluluğu, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında görev yapan Everton futbolcuları hakkında bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma sonucunda, 1915 yılında Çanakkale Muharebeleri’nde Lancashire Piyade Alayı’nda görev yapan Frederick Albert Collinson ve Thomas Norse adlı iki İngiliz askerin, cephede vefat ettiği ortaya çıkmıştır.

Çanakkale’ye gelmeden önce Birleşik Krallık’ta yer alan Bury kentinde yaşayan Frederick Albert Collinson, Mary adlı eşinden, James ve Sarah Ann Collinson adında bir erkek ve bir kız çocuğu vardı. Er Frederick Albert Collinson, Çanakkale Cephesi’ne gönderildiğinde 41 yaşındaydı.  Lancashire Piyade Alayı’nın 1’inci Tugay ve 5’inci taburda görev yapan Collinson, 15 Mayıs 1915 tarihinde vefat etmişti.

Thomas Norse, 1880 yılında Blackburn kentinde doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren fabrikalarda çalışmış daha sonrasında amatör olarak futbolculuk yapmıştır.  Savaş patlak verdiğinde Doğu Lancashire Piyade Alayı’na katılmış ve 9 Mayıs 1915 tarihinde Gelibolu’ya gelerek savaşta yer almıştır. 1’inci Tugay ve 4’üncü taburda görev yapmış olan Norse, 24 Haziran 1915 tarihinde muhtemelen bulunduğu bölgeye gelen bir top ateşi sonrasında vefat etmiştir. Thomas Norse ve Frederick Albert Collinson adlı iki İngiliz askerinin herhangi bir mezarı bulunmamaktadır. Ancak Helles Anıtında, Lancashire Piyade Alayı’nın anıldığı bir yazı bulunmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.