Anafarta 2021 Sonbahar Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 Sonbahar sayısı okuyucularıyla buluştu.

Anafarta Dergisi’nin 2021 Sonbahar sayısı, her zaman olduğu gibi orijinal kaynaklar ve ilk defa yayınlanan içeriklerle okuyucuların beğenisine sunulmuştur. Derginin kapak konusunda yer alan “Ne İçin Savaştık?  başlığı ile literatüre muharebe motivasyonu olarak geçen, Türk askeri Çanakkale’de ne için savaştı sorusuna, cevap aranmıştır. “Çanakkale Boğazı’nda Müttefik Filo Denizaltılarını Engelleme Çabaları”başlığında, Çanakkale Boğaz Muharebeleri sırasında Mesudiye Zırhlısı’nın B-11 denizaltısı tarafından batırılması ardından, Müstahkem Mevki Komutanlığı’nın denizaltılara karşı alınan önlemler ortaya çıkarılmıştır. Bunun dışında, 25 Nisan 1915 tarihine Çanakkale Boğazı’nı geçmeyi başaran AE-2 Avustralya denizaltısının başarısı, Emk. Dnz. Albay Mustafa Haluk ÇAĞLAR tarafından yazıya alınmıştır.

Çanakkale Boğazı, tarihin her döneminde stratejik öneme sahip olmuş ve büyük hareketliliklere sahne olmuştur. “Bir Savunma Krizi: 1897 Osmanlı-Yunan Harbi Esnasında Çanakkale Boğazı”ve “Rus Donanma Raporu Işığında 1903-1915 Yılları Arasında Çanakkale Boğazı’nın Savunma Sistemi” başlıklarıyla, Çanakkale Boğazı’nda farklı dönemlerde yaşanmış iki farklı olay incelenmiştir. Derginin sonbahar sayısında, Çanakkale Muharebe sahası dışında vücuda getirilmiş ilk müstakil şehitlik olan Biga Menzil Hastanesi Şehitliği’nin bugüne kadar geçirdiği düzenlenmeleri okuyucu ile buluşturulmuştur. Bahsedilen başlıkların dışında, “Esir ifadelerine göre Türk algısı: Türklerden Hiçbir Şikayetim Yoktur”, “Meşrutiyet Sonrası İkinci Prova: 1909 Edirne Manevrası”, “Çanakkale Olayı 1922” gibi burada yer almayan başlıklar ile farklı tarihlerde yaşanmış olaylar ve arşiv belgeleri incelenmiştir.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2021 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları ile yine sizlerle beraber olacaktır. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sitesini ziyaret edebilir, Turkcell dergilik uygulaması kullanıcısıysanız http://dergilik.app/Anafarta adresine başvurabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.