1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi Açılıyor

            Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Muharebeleri’nde cephe gerisinde yürütülen sağlık hizmetlerini tarihi alana gelen ziyaretçilere anlatmak amacıyla planlanan üç aşamalı projenin ikincisi de tamamlandı. Proje, ilk olarak 18 Mart 2018 tarihinde Alçıtepe Hilal-i Ahmer Hastanesi Açık Hava Sergisi ziyaretçilere açılmıştı. Projenin ikinci ayağını oluşturan “1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” bugün düzenlenecek törenle ziyarete açılacak.

            Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kontrolünde Konya Selçuklu Belediyesi’nin destekleri ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin katkılarıyla hazırlanan müze; doktor, hasta hasta bakıcı ve diğer sağlık çalışanlarının Hilal-i Ahmer Hastanelerinde yaralı asker ve sivillere verdikleri sağlık hizmetlerinin dönem fotoğraflarından esinlenen canlandırmalar buluyor. Cephe gerisinden getirilen askerlere yapılan müdahale ve ameliyatların, hastanede bulunan laboratuvar çalışmalarının, ağız ve diş tedavilerinin, yaralı koğuşları ile yaralı kadın ve çocuk koğuşunu anlatan canlandırmalar ziyaretçilerini bekliyor.

            Projenin üçüncü aşaması olarak müzenin arka bahçesine “Siper Canlandırma Projesi ve Uygulama İşi” çalışması başlatıldı. Projenin 2022 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.