Çarşamba , Eylül 27 2023
entr

Gelibolu Yarımadası’nda Yeni Anıt Tamamlandı!

İngiltere’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesiyle birlikte, İngiliz egemenliği altında olan Newfoundland’da birdenbire savaşa girmiş ve Eylül 1915’te Gelibolu’ya hareket etmiştir. Newfoundland askerlerinin Kasım ayında, Türk keskin nişancılar tarafından tercih edilen Caribou Tepesi’nin (Kireçtepe Sırtı’ndaki bir mevzi) ele geçirilmesinde ilk savaş onurlarını kazandıran bir eyleme katıldıkları ifade edilmektedir. 29. Tümen’in bir parçası olan Newfoundland Alayı’nın, Aralık 1915’te Anafarta’dan tahliye edildiği ve Gelibolu’da 40 askerini kaybettiği verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

2012 yılında ise burada hayatını kaybeden askerlerin anısına bir anıt yapılma düşüncesi gündeme gelmiş; Suvla’daki Hill 10 CWGC Mezarlığı yanında yapımına başlanan anıt, geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştır. Gelibolu Yarımadası’na 1.500 kiloluk, sekiz fit yüksekliğinde bronz bir Caribou Anıtı yerleştirilmiş ve bunun Kuzey Amerika’dan dahil olan tek anıt olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Hill 10 Mezarlığı’na sekiz Newfoundlandlı gömülmüş ve bu kişilerin arasında 100 yıldan fazla bir süredir aktif hizmette öldürülen ilk Newfoundland askeri olan Hugh McWhirter de olduğu belirtilmiştir.

COVID-19 salgını sona erdiğinde, Newfoundland ve Labrador Hükümeti’nin resmi bir anma töreni düzenlemeyi planladıkları da verilen bilgiler arasındadır. Proje yöneticisi Frank Gogos yaptığı konuşmasında, Kraliyet Newfoundland Alayı tarihçisi ve meraklısı olarak bu projenin kalbinde değerli bir yere sahip olduğunu, böyle bir amaca ve ekibe liderlik etmekten de gurur duyduğunu belirtmiştir. Royal Newfoundland Alayı Danışma Konseyi’nin eski başkanı Ron Penney ise, bunun çok harika bir an ve gurur verici bir gün olduğunu belirtirken Kraliyet Newfoundland Alayı’nın ise eyaletin tarihinde çok önemli bir rol oynadığını sözlerine eklemiştir.

Caribou Anıtı’nın sembolü olan Ren geyiğinin yerleştirilme anından itibaren bölgede incelemeler yapan Gökhan Tarkan KARAMAN; hazırladığı videosunda alay hakkında bilgiler vermiş, bölgede yapmış olduğu çeşitli gözlemleri paylaşmıştır.

Kaynak; https://www.cbc.ca/news/canada/newfoundland-labrador/trail-of-the-caribou-complete-1.5985608, https://www.gallipoli-association.org/news/2021/gallipoli-caribou-memorial-progress/
Görsel Kaynak; https://www.gov.nl.ca/releases/2021/exec/0413n02/

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.