Gelibolu Vakfı Aracılığı ile Avustralyalı Türk İş İnsanları “Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Bursu” Verecek

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıl Dönümü dolayısıyla Canberra’daki Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenlenmiştir. Törene, Avustralya Genel Valisi David Hurley ve eşi, Gazi İşlerinden Sorumlu Bakan Darren Chester ve Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç katılmıştır.

Törende, Avustralyalı Türk iş insanlarının Çanakkale’de savaşan Anzakların torunlarına “Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Bursu” verecekleri açıklanmıştır. Ömer İncekara ve Ozan Girgin’in desteği ile düzenlenen bursun, her yıl Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış bir akrabası olan ve akademik anlamda başarı gösteren üniversite öğrencilerine Gelibolu Vakfı tarafından dağıtılacağı dile getirilmiştir. Gelibolu Vakfı’nın başında ise Emekli General Michael Smith bulunmaktadır.

Aynı zamanda Atatürk Eğitim Vakfı’nın da Başkanı olan Ömer İncekara, burs sayesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasını Avustralya’da yaşatmaya devam edeceklerini, eğitimine destek verdikleri gençlerin Atatürk’ü tanıyacaklarını ve daha iyi anlayacaklarını belirtmiştir. Bunun yanı sıra bursu gelecek yıl dağıtmaya başlayacaklarını açıklayan İncekara, burs ve vakıf sayesinde dünyanın en uzak köşesinde Atatürk’ün eğitime verdiği önemi anlatmaya çalıştıklarını da sözlerine eklemiştir.

Bursun tanıtımı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Avustralya’nın başkenti Canberra’da düzenlenen bir dizi etkinlikte yapılmıştır. Düzenlenen etkinlikte Türk toplumuna ve Türkiye’nin dostluğuna duydukları minnettarlıktan söz eden Avustralya Gazi İşlerinden Sorumlu Bakan Darren Chester, geleceğe birlikte güvenle bakmak istediklerini ifade etmiştir. Gazi İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Shayne Neumann da Atatürk’ün ne kadar büyük ve değerli bir lider olduğunu çok iyi bildiklerini söylemiştir.

Avustralya Savaş Müzesi Hava Araçları Resepsiyon Salonu’nda yapılan tanıtım kokteylinde konuşan David Hurley, Atatürk gibi vizyon sahibi ve ileriyi gören bir liderin mirasının bu şekilde Avustralya’da yaşatılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Törene bir mesaj gönderen Başbakan Scott Morrison ise bu bursun, iki ülke arasında savaş alanında kurulan ve barış zamanı ilerleyen dostluğun bir simgesi olduğunu ifade etmiştir. ,

Kaynak; cumhuriyet.com.tr
Görsel Kaynak; cumhuriyet.com.tr

Ayrıca Kontrol Et

Anafarta 2021 Sonbahar Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 Sonbahar sayısı okuyucularıyla buluştu. Anafarta Dergisi’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir