Anafarta Dergisi’nin 2021 İlkbahar Sayısı Okuyucusuyla Buluştu!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından yayına hazırlanan Anafarta Dergisi’nin 2021 İlkbahar sayısı, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde okuyucularıyla buluştu.

Dünya ve Türk tarihinde, dünya düzeninin değişmesinde önemli bir rol oynayan Birinci Dünya Savaşı; yapılan ittifaklar, açılan cepheler ve kanlı geçen muharebeler ile tarihteki yerini almıştır. Dört sene süren büyük savaş, bugün dahi araştırmacıların dikkatle üzerinde durduğu bir alandır. Anafarta Dergisi’nin yayımlanan 10. Sayısı da Birinci Dünya Savaşı ve özellikle Çanakkale Cephesi hakkındaki birçok konuyu, ana kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında okuyucularına sunmaya devam etmektedir.

Yayın hayatını 2,5 senedir sürdüren dergi, yayınlanan bu sayısında; “Müttefikliğin Ruhu: Kayzer II. Wilhelm’in Osmanlı İmparatorluğu’nu Ziyaretleri” başlığı ile Osmanlı-Almanya arasındaki müttefikliğe giden süreçte Kayzer II. Wilhelm’in Osmanlı Devleti’ne yaptığı ziyaretler ortaya konulmuştur. “18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin Gizli Silahı: Serseri Mayın” adlı konuda, düşman gemilerini saf dışı bırakmak ya da gemilerin hareket alanlarını kısıtlamak amacıyla geliştirilen deniz mayınlarının ortaya çıkışına, tarihsel gelişim sürecine ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’ndeki etkin rolüne değinilmiştir. Zaferin Yükü: Çanakkale Cephesi’nde Hayvanlar ve Veterinerlik Hizmetleri” adlı makalede ise Çanakkale Cephesi’nde özellikle yük taşıma ve ikmal işlerinde kullanılan hayvanlarda; hastalıkların önüne geçilebilmesi, kabiliyetlerinin devam ettirilmesi maksadıyla alınan tedbir ve tedavi kapsamındaki veterinerlik hizmetlerine değinilmiştir. “Mustafa Kemal’in Vatan Müdafaasında Geri Dönüşü Olmayan İlk Durağı: Yarçeşme Barakaları” adlı başlıkta ise, Yarbay Mustafa Kemal’in 19’uncu Tümen Kumandanlığı’nı almak üzere Tekirdağ’a gelişi; Yarçeşme Barakaları civarındaki bütün imkansızlıklarına, inisiyatif kullanarak tümen ve alayların donanımı için verdiği mücadele, 57’nci Alay’ı yeniden oluşturması anlatılmaktadır.

Söz edilen konuların yanı sıra; “Askere Bir Yardım Eli: Müdafaa-i Milliye Cemiyet”, “Donanmanın Büyük Kızı Çanakkale’de: HMS Queen Elizabeth’in Harekât Seyri”, “Çanakkale Kara Muharebeleri Sırasında Cephede İstihkam Faaliyetleri ve Yaşanılan Zorluklar”, “Çanakkale Muharebe Sahası Araştırmalarında Coğrafi Bilgi Sistemleri Kullanımı”, “Majestic’in Son Limanı: Seddülbahir”, “Derinlerdeki Hazinenin Sandukası Aralanıyor: HMS Majestic Batığının Dalış Turizmine Kazandırılması”, “Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Savaşları’nı Anlatan Alan Kılavuzlarının Performansları Üzerine Halk Bilimsel Bir İnceleme” gibi birbirinden değerli başlıklar yer almaktadır.

2018’den beri yayın hayatını sürdüren Anafarta Dergisi, 2021 yılı içerisinde yayınlanacak olan diğer sayıları için çalışmalarını sürdürüyor. Okuyucular üç ayda bir defa yayınlanan dergi hakkında daha fazla bilgi almak için www.anafartadergisi.com adresine ulaşabilirler veya satın almak için seçkin kitapçılar ve www.canakkalestore.com sanal mağazasına erişebilirler.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.