“Anadolu Gönül Yolu 81 Genç 81 Bayrak” Projesi Kapsamında Gerçekleşen Etkinlik ile Türk Bayrağı Çanakkale’ye Ulaştı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle “Anadolu Gönül Yolu-81 Genç 81 Bayrak” etkinliği kapsamında; Çanakkale Zaferi’ne katkıda bulunan, ülkenin her köşesinden gelen askerleri, şehitleri, gazileri temsilen 81 ilden 81 bayrağın, Bakanlık bünyesindeki kuruluşlarda kalan gençler aracılığı ile Çanakkale Şehitliği’nde buluşması planlanmıştır. Bu bağlamda 81 ilden katılan 81 gencin gerçekleştireceği etkinlikte, 18 Mart 2021 tarihinde saat 15.15’te 7 bölgeden gelen bayraklar teslim alınıp, tarihi alan içerisindeki 7 yerde göndere çekilecektir.

Akdeniz Bölgesi’nde Hatay’dan başlayarak Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Antalya, Burdur ve Isparta’ya; Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ardahan’dan başlayarak Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Muş, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Erzincan ve Malatya’ya; Ege Bölgesi’nde Afyonkarahisar’dan başlayarak Denizli, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa, Uşak ve Kütahya’ya; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Siirt’ten başlayarak Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis’e; İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara’dan başlayarak Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman, Konya ve Eskişehir’e; Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlayarak Rize, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Tokat, Amasya, Çorum, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Karabük ve son olarak Zonguldak’a ulaştırılarak teslim alınan bayraklar Çanakkale’ye gönderilecektir.

Başlangıç illerinde, daha önce kutu içerisinde Valilik makamına verilen bayrak, başlangıç ilinin temsilcisi gence teslim edilmiş ve gönderilen programa uygun olarak İl Müdürlüğü’nden bir refakatçi eşliğinde yola devam etmiştir. Bayrağı teslim eden ve teslim alan gençler, önceden hazırlıklarını yapmış olarak belirlenen metni okumuş ve devir teslim sağlanmıştır. Bölgedeki son törenin yapıldığı İl Müdürlüğü ise, bayrak kutusunu Çanakkale’deki törene getirmek üzere teslim almıştır.

Türk gencinde var olan bayrak ve vatan sevgisi bilincini daha da geliştirmek amacıyla “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin” 106. Yıldönümünde 81 ilden 81 bayrağı Çanakkale’de buluşturmak üzere hayata geçirilen proje kapsamında Balıkesir’den getirilen Türk Bayrağı, 9 Mart 2021 tarihinde Çanakkale’ye ulaşmıştır. Marmara Bölgesi’nde Edirne’den başlayarak il temsilcileri tarafından sırasıyla; Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’ye getirilmiştir. Vali İlhami AKTAŞ’ın katılımı ile Çanakkale Valiliği’nde gerçekleştirilen törende Balıkesir’den gelen Muzaffer UYAR, şanlı bayrağımızı Şahsenem ÖZKAN’a teslim etmiştir. Vali İlhami AKTAŞ, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan projenin önemine değinmiş ve gençlere teşekkür etmiştir.

Bayrak teslim törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet MERMER ile Çanakkale ve Balıkesir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli katılmıştır.

Kaynak; www.ailevecalisma.gov.tr
www.canakkale.gov.tr
www.aa.com.tr

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.