“18 Mart Çanakkale Zaferi Satranç Turnuvası”

NATO Barış Gücü (KFOR) Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, Priştine Yunus Emre Enstitüsü ve Kosova Satranç Federasyonu iş birliğinde “18 Mart Çanakkale Zaferi Satranç Turnuvası” düzenlenmiştir.

Kosova’nın başkenti Priştine’deki Yunus Emre Enstitüsü’nün 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında düzenlediği turnuva, ülkenin 13 farklı şehrinden 36 oyuncunun katılımıyla gerçekleşmiştir.

Türk Temsil Heyeti Başkanlığı Sivil-Asker İş Birliği Subayı Serkan İrtekin yaptığı konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin önemine değinmiş; Kosova için 1999 yılında verdiği mücadelenin önemi neyse, Türkiye için de 18 Mart 1915’te verilen mücadelenin öneminin aynı olduğunu belirtmiştir. Bunun yanı sıra bu mücadelelerde birçok insanın, ailelerini ve vatanlarını korumak üzere kendi canlarından vazgeçtiklerini, bu bağlamda onları anmak üzere ortaklaşa düzenledikleri bu faaliyete katılımlarından dolayı federasyon başkanına, federasyon yetkililerine ve katılımcılara teşekkür ettiğini ifade etmiştir. Kosova Satranç Federasyonu Başkanı Armend Budima ise, Yunus Emre Enstitüsü ile yaptıkları iş birliğinin bir ilk olduğuna dikkat çekerek, bu iş birliğinin gelecekte de devam edeceğine inandığını, etkinliğe ön ayak olan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’na da teşekkür ettiğini belirtmiştir. Turnuva hakkında da bilgi veren Budima; turnuvanın 3 etapta gerçekleşeceğini, birinci eleme etabının 36 oyuncunun katılımıyla yapıldığını, katılımcıların teşekkürname, satranç takımı ve kupa ile ödüllendirileceğini belirttikten sonra, iki kadın ve iki erkek finalistin yaz ya da kış kampına Türkiye’ye gönderileceğini açıklamıştır. 18 Mart’ın Türk milleti için önemli bir tarihi gün olduğuna değinen Budima, Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nın da Türkler ve Arnavutlar arasında köprü vazifesi gördüğünü sözlerine eklemiştir.

Kaynak; HaberTürk
Görsel Kaynak; AA

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.