Çanakkale Kurşunlu Camii

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

Çanakkale il merkezi Namık Kemal Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kubbesinin kurşun kaplı olmasından dolayı yerel halk tarafından Kurşunlu Camii olarak bilinmektedir.

Kurşunlu Camii’nin mimari özellikleri incelendiğinde dikdörtgen planlı ve tek kubbeli olduğu görülmektedir. Büyük kubbesine ek olarak son cemaat alanı için iki adet küçük kubbe eklenmiştir. Klasik cami mimarisi özelliklerini kemerli pencereleri tamamlamaktadır. Yapı da bulunan sekiz adet kasnak profil büyük kubbenin taşıyıcısı görevindedir. Mihrap kısmı ise alçıdan inşa edilmiş ve bitki motifleriyle süslenmiştir.

Kurşunlu Cami’nin tarihi incelendiğin de daha önce yerinde Çınarlık Cami’nin olduğu belirtilmektedir. Ancak, çıkan bir yangında tamamı yok olan bu caminin yerine 1869 tarihin de Biga Sancağı Mutasarrıfı Arap İbrahim Paşa tarafında Kurşunlu Camii yaptırılmıştır. Çınarlık Cami’den kaldığı bilinen Hicri 1211 tarihli mezar ise günümüzde Kurşunlu Cami’nin haziresinde bulunmaktadır.

Çanakkale çarşı merkezine ve diğer iş yerlerine yakınlığı itibariyle yerel halk tarafından sıklıkla kullanılan cami; 2014 yılında yaşanan 6,3 büyüklüğündeki deprem de ufak hasar almış ve bu hasar halk arasında toplanan yardımlar mukabilinde onarılmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.