Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Binası (Eski Vali Konağı)

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

            Çanakkale İl merkezinin Cevat Paşa Mahallesi’nde yer alan yapı, geç Osmanlı mimarisi özelliği ile İnönü Caddesi’ne ahenk katmaktadır. Günlük yaşantı içinde yerel halkın sıklıkla karşılaştığı bu yapı; şehir merkezine kısmen uzak olması sebebiyle şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisi dışında kalmıştır. Bulunduğu muhit itibariyle 18 Mart İlkokulu, Askeri Er Hamamı ve Askeri Hastane gibi çağdaşı yapılarla komşu sayılabilir.  

            Yapının mimarisi incelendiğinde ilk dikkat çeken özelliği; hareketli profilleri ile heybetli görünüm sunmasıdır. Ancak görünümünün aksine büyük bir yapı değildir. Devrinin mimari özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Yapı, bodrumlu ve iki katlı olarak inşa edilmiştir. Taş duvarlara ve kiremitli çatıya sahiptir. Bina içine ise ön kısımdaki çift taraflı merdivenle girilmektedir. İki katta da geniş koridorlar ve köşelerine konumlandırılmış geniş odalar mevcuttur. İkinci kata ahşap merdiven ile çıkılmaktadır. Dört cephesinde de balkon bulunmakta; bu cephelerin cam kenarlarını hareketlendirmek için silme ve aynalar eklenmiştir.

            Yapı, eski vali konağı olarak bilinmektedir. Kullanışlılığı itibariyle Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin bir parçası olmuş; 80’li yıllarda Kız Yetiştirme Yurdu amacıyla kullanılmıştır. İlerleyen yıllar içinde milli eğitimin parçası olmaya devam ederek bu kez Çıraklık Eğitim Merkezi ismini almıştır. 2000 yılların ortasında kapsamlı bir restorasyon çalışması geçiren yapı; 2006 yılı itibariyle Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü binası olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüzde de bu kuruma ait hizmet binası olarak kullanılmaya devam etmektedir.  

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.