Yarbay Hüseyin Avni Bey Şehitliği

Yarbay Hüseyin Avni Bey, Arıburnu Bölgesinde gerçekleşen muharebeler sırasında büyük bir kısmı şehit düşen 57. Piyade Alay’ının komutanıdır. 57. Alayın ilk komutanı olan Yarbay Hüseyin Avni Bey, 13 Ağustos 1915’te Ramazan Bayramı’nın ikinci günü karargâhının yakınlarına bir top mermisinin isabet etmesiyle şehit düşmüştür.

Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komuta ettiği 57. Alay, 19. Tümen komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde 25 Nisan 1915 sabahı Conkbayırı’nda Anzak birliklerine karşı koyan ve savaşın kaderini değiştiren alaydır. 

Mermer kaplı mezarın etrafı çevrilidir ve üzerinde; “Kahraman 57. Piyade Alayının Komutanı Yarbay Ali oğlu Hüseyin Avni Manastır. Şehadet 31 Temmuz 1331 – 13 Ağustos 1915 Fatiha” yazılıdır. Ayrıca mezarın muhtelif yerlerine Alayın aldığı madalyalar, Alay borazancısının resimleri ve Alaya ait dört fotoğraf, özel çerçeve ve mika muhafaza altında konmuştur. Kabrin bir kenarında dikili duran ve üzerinde saçtan Türk bayrağı bulunan levhada: “57. Alay Tüm Şehitleri İçin Fatiha” yazmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.