Yahya Çavuş Şehitliği

Yahya Çavuş Şehitliği, 25 Nisan 1915 çıkarmasında Ertuğrul Koyu’nu savunan 9. Tümen’in 26. Alay’ının 3. Taburuna bağlı Türk askerlerinin anısına Kültür Bakanlığı tarafından 1992’ de yaptırılmıştır.

Ertuğrul koyu, 18 Mart 1915 günü başarısızlığa uğrayan müttefiklerin çıkarma sahası olarak seçtikleri koyların başında gelmiştir. 25 Nisan 1915 günü Seddülbahir bölgesini savunan birliğimiz 9. Tümen’e bağlı 26. Alay 3. Taburdur. Bu kahraman askerler başlarında tabur komutanı Binbaşı Mahmut Sabri olmak üzere toplam 1.300 kişilerdir ve 10. Bölük’ten Yahya Çavuş’un şahsında burada anıtlaşmışlardır.

3. Tabur; kendisinden kat kat sayısal üstünlüğe ve yoğun topçu desteğine sahip düşmana karşı, ilk 20,5 saat burada tek başına dayanmıştır. Daha sonra 25. Alay’dan gönderilen iki piyade bölüğü ve iki adet makineli tüfekten oluşan destek kuvvet ile 12 saat daha dayanmış ve düşmanı “32,5 saat” bu bölgede tutmayı başarmıştır. Ertesi gün geriden takviye gelmemesi ve diğer çıkarma yerlerinde İngilizlerin başarıya ulaşması üzerine Yahya Çavuş ve arkadaşları verilen emir üzerine Alçıtepe’ye geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

25-26 Nisan 1915 günlerinde, buradaki çarpışmalarda şehit ve yaralı olarak kaybettiğimiz 6’sı subay 636 askerimizin tamamını temsil eden Yahya Çavuş Şehitliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1992 yılında yaptırılmıştır. Anıtın doğu yüzünde İstiklal Marşı’nın bir kıtası, güney yüzünde ise Nail Memik’in Yahya Çavuş ve arkadaşlarının kahramanlığını özetleyen bir dörtlüğü yer almaktadır.

“Bir kahraman takım ve Yahya Çavuştular,

Tam üç alayla burada gönülden vuruştular,

Düşman Tümen sanırdı bu şaheser erleri,

Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular.”

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.