“Çanakkale Savaşları Ansiklopedisi” İçin Çalışmalar Başladı

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın önemli bir cephesi olan Çanakkale Cephesi ile ilgili yer isimleri, komutan biyografileri, muharebe teknikleri, yaşanan olaylar, silah, araç ve gereçler, cephe gerisi, teşkilat şemaları gibi her türlü tarihsel konuyu içeren, akademisyen ve araştırmacılar tarafından hazırlanarak oluşturulacak “Çanakkale Savaşları Ansiklopedisi” adlı çalışmanın duyurusu yapıldı.

Proje yürütücüsü ve sorumlusu olarak Bilim Kurulu Başkanlığı’nı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat KARATAŞ’ın üstlendiği çalışma ile Çanakkale Savaşları ile ilgili doğruluğu onaylanmış verileri, dijital ortama sunmayı; ortaya çıkan her türlü onaylanmış veri ile ulusal ve uluslararası bakımdan dağınık, çarpıtılmış ya da hatalı verilerin düzeltilmesine kaynak sağlamayı amaçlıyor.

Çanakkale Savaşları konusu, sadece akademisyenlerin üretim yaptığı bir alan olmadığı için Ansiklopedi yazarlığı, araştırmacı-yazar statüsünde bulunan ve sivil araştırmacı olarak yayın yapan kişilere de açık olacak.

Araştırmacılar, https://canakkalesavaslariansiklopedisi.com uzantılı web sitesi aracılığı ile açık erişim olarak yazılan maddeleri takip edebilecek; [email protected] uzantılı mail adresi ile madde önerisinde bulunabilecek. Ayrıca Kültür Bakanlığı’nın 978-605-80897-7-8 numaralı ISBN’sine kayıtlı olarak yazılan ansiklopedi maddeleri, akademik olarak da kullanılabilecek.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.