Gelibolu Sanat Ödülü 2021

Haber görselinde kullanılan eser geçtiğimiz sene ödülü kazanan çalışmadır.

1915’te Gelibolu Yarımadası’nda savaşan askerlerin mirasını anmak için hem Avustralya’da hem de Türkiye’de yarışmaları düzenlenen Gelibolu Sanat Ödülü Projesi, 2004-2005 yıllarında geliştirilmiştir. Projenin ilk resmi duyurusu 15 Nisan 2005’te dönemin Avustralya Başbakanı John Howard tarafından Avustralya ve Türkiye’de sanat ödülü yarışmasını düzenleme amacıyla yapılmıştır.

Gelibolu Sanat Ödülü Organizasyon Komitesi, her yıl uygun görülen tüm sanatçıları Gelibolu Anma Kulübü tarafından yönetilen ve Gelibolu Sanat Ödülü Organizasyon Komitesi’nin kontrolü altında yapılan “Gelibolu Sanat Ödülü” için bir resim sunmaya davet etmektedir. Kazanan eserin sanatçısına 20.000 dolarlık para ödülü verilirken, eserin satın alınması ve telif hakkı Gelibolu Anma Kulübü Müze Fonu’na ait olmaktadır.

Gelibolu Sanat Ödülü, Gelibolu Seferi’nin ruhunu en iyi ifade eden sanatçıya verilmektedir. Buna göre Gelibolu Seferi kahramanları tarafından kişileştirilen ve sürekli barışın temeli olarak tüm insanlığa miras bırakılan sadakat, saygı, vatan sevgisi, cesaret ve yoldaşlığın özel niteliklerini korumak için toplum içinde herkesin bir yükümlülüğü olduğuna inanılmakla birlikte Gelibolu Harekatı’nın barışın ve evrensel özgürlüğün temeli olarak tüm insanlığa miras kaldığı belirtilmektedir.

Yarışmaya katılabilmek için Avustralya, Yeni Zelanda, Türkiye’de doğan ya da Avustralya, Yeni Zelanda ve Türk vatandaşlığına sahip kişiler başvuru yapabilmektedir. Her yarışmacı, masrafları kendisine ait olmak üzere; yağlı, akrilik, sulu veya karışık olarak üretilmiş bir parça orijinal eser sunabilmektedir. Kullanılacak referans terimi ise yukarıda belirtildiği gibi “Gelibolu Seferi Ruhu” olmalıdır. Ayrıca katılımcıların eserlerini 10 Mart 2021 tarihine kadar ve 09.00-16.00 saatleri arasında The Gallipoli Art Prize Organizing Committee, C/- Merrylands RSL, 8-12 Miller Street Merrylands 2160 adresine teslim etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra gönderilen çalışma ile birlikte giriş işlem ücreti (GST dahil) başına 20,00 ABD doları ödenmektedir. Kazanan, 14 Nisan 2021 Çarşamba günü Merrylands RSL’de resmi bir sunumla medyaya duyurulacaktır. Seçilen eserler ise Merrylands RSL, 8-12 Miller Sttreet, Merrylands 2160’da 15 Nisan Perşembe gününden 2 Mayıs 2021 Pazar gününe kadar her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sergilenecektir. 

Gönderilen çalışmanın orijinal bir çalışma olması, daha önce kullanılmamış ya da başka bir yarışmaya gönderilmemiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışma 4 metrekareyi geçmemeli, 30-38 cm’den daha küçük olmamalı, tuval veya benzeri bir madde üzerine üretilmeli ve ıslak resim olmamalıdır. Ayrıca her yarışmacı, doğduğu ülkeyi veya vatandaşlığını açıklayan ve sunulan çalışmanın tamamının önceki on iki ay içinde yapıldığını ve yarışmacının orijinal işi olduğunu teyit eden yasal beyannameyi doldurması gerekmektedir. Bir yarışmacının adı ve adresi sunulan girişte açıkça işaretlenmelidir. Her giriş, 200 kelime veya daha az olması gereken bir açıklama veya ifade sunabilir. Finalist olarak seçilirse, açıklamanız halka açık sergiye konan çalışmalarınıza eşlik edecek ve sanat ödülü kataloğunun bir parçası olarak dahil edilecektir. Yayınlama kolaylığını kolaylaştırmak için yazılı ifadeniz (tercihen Word’de yazılır) [email protected] adresine e-posta ile gönderilebilir.  Organizasyon Komitesi, açıklık veya yayına uygunluk amacıyla beyanınızı düzenleyebilir. Gönderilen çalışmanın asılmasını kolaylaştırmak için herhangi bir eke ihtiyacı yoktur, ancak arka tarafta sanatçının adı, adresi ve eserin “başlığı” yer alacak şekilde etiketlenmelidir. [1]

Başvuru formu için;

https://www.gallipoliartprize.org.au/wp-content/uploads/2020/11/Appl-Form-Gallipoli-Art-Prize-2021.pdf


[1] Ayrıntılı bilgi için bkz: https://www.gallipoliartprize.org.au/call-for-entries-for-the-2021-art-prize/

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.