Harp Ceridelerine Göre Çanakkale Savaşları’nda 27. Alay Kitabının 3. Cildi Yayımlandı!

27. Alay, Çanakkale Muharebeleri başlamadan önce Gelibolu Yarımadası’nda savunma görevi yapmış, kara muharebelerinde Arıburnu bölgesine yapılan çıkarmada ilk müdahalede bulunmuş ve İtilaf Devletleri’nin tahliyesine kadar cephede savaşan birliklerden biri olmuştur. Bu bağlamda 27. Alay, cephedeki rolü, kahramanlığı ve cesareti sayesinde savaşın kilit birliklerinden biri haline gelmiştir.

27. Alay’ın savaş esnasında günü gününe tutulan Harp Ceridelerinin okuyucular ile buluşması sayesinde Türk Harp Tarihine önemli katkılar sağlayacak nitelikte bir eser ortaya çıkmıştır. Bu ceride ve raporlar sadece savaşın seyrini anlatmakla kalmamış, askerin ruhunu, sağlık durumunu, disiplinini de gün yüzüne çıkarmıştır. Bu bağlamda Çanakkale Muharebeleri’nde ki bir birliğin ilk kez askerî safahatının tamamı eksiksiz olarak 3 cilt halinde yayımlanmıştır. Çanakkale Muharebeleri’ndeki ruhun daha çok aydınlatılması ve akademik alana katkı sağlaması amacıyla, Doç. Dr. Murat KARATAŞ ve Dr. Öğr. Üyesi Barış BORLAT tarafından yayına hazırlanmış ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yayımlanarak okuyucularıyla buluşmuştur.

Ayrıca Kontrol Et

57. ALAY’IN TEKİRDAĞ’DA KURULDUĞU ALAN TESPİT EDİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Muharebeleri sırasında büyük kahramanlık gösteren ve kendisinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.