Çanakkale Kayserili Ahmet Paşa (Tatarlar) Külliyesi

Yayına Hazırlayan: Onur KUŞKU

Çanakkale il merkezi Barbaros Mahallesi’nde Aziziye Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Yerel halk tarafından “Tahta Köprü” mevkii olarak bilinen Sarıçay kenarındadır. Anıtsal dini yapı; cami, çeşme ve türbeden oluşmaktadır.

Kayserili Ahmet Paşa Camisi ya da halk tarafından bilinen ismiyle Tatarlar Cami’nin mimari özellikleri incelendiğinde kare planlı inşa edildiği görülmektedir. Kiremitli çatısının altında küçük bir alana sahiptir. Caminin kuzey cephesinde kesme taş işçiliği ile inşa edilmiş minaresi bulunmaktadır. Minare yüksekliği ise kısadır.

Cami kitabesinin yapı üzerinde bulunmaması sebebiyle şadırvan kitabesinden yola çıkılarak 1873 yılından önce inşa edildiği değerlendirilmektedir. Kayserili Ahmet Paşa, 1857-1860 ve 1863-1873 yılları arasında bulunduğu mutasarrıflık görevindeyken camiyi kendi adına yaptırmış; Şadırvan ise 1873 yılında eşi Fatma Hanım tarafından inşa ettirilmiştir. Külliyenin içinde bulunan türbenin inşa özelliklerin bakıldığında ise; kare planlı ve piramit çatılı olduğu görülmektedir. Kırmızı tuğladan inşa edilen türbe Kayserili Ahmet Paşa’nın kızı Nedime Hanım’a aittir. Bir diğer yapı olan çeşme cami avlusunun batı kısmında yer almaktadır. Kesme taştan inşa edilmiş ve kemerli nişe sahiptir. Niş üzerinde II. Abdülhamit’in tuğrası ve kitabesi bulunmaktadır. Kitabeye göre çeşme 1897 yılında inşa ettirilmiştir. Cami haziresinde ise Kayserili Ahmet Paşa’nın eşi Fatma Hanım’a ait mezar ve devrin ileri gelen şahsiyetlerinin de mezarları yer almaktadır.

Günümüzde Barbaros Mahallesi’nin en sık kullanılan camileri arasındadır. Külliye 2012 yılında kapsamlı bir restorasyon çalışması geçirmiştir. 2014 yılında yaşanan 6,3 büyüklüğündeki depremi ise hafif hasar ile atlatmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.