Kilitbahir Köyü

Çanakkale Merkez’den Kilitbahir Köyüne geçerken dikkatimizi çeken ilk şey Halil Onan’ın “Dur Yolcu” adlı şirinin ilk iki dizesinden oluşan “Dur Yolcu! Bilmeden Gelip Bastığın Bu Toprak Bir Devrin Battığı Yerdir” ifadesi, Değirmen Burnu Tabyasının hemen arkasındaki yamaca ilişmiştir. Çanakkale Muharebeleri sırasında düşmanın amacı Kilitbahir Platosu’na hakim olmak sonrasında da İstanbul’u zapt etmekti. Kilitbahir yamacındaki yazının bu yazının böylelikle çok stratejik bir noktaya yazıldığını düşünebiliriz.

Kilitbahir Köyünün bulunduğu bölgenin tarihte bilinen ilk adının Kynossema ( Köpek Mezarı) olduğu tespit edilmiştir. Bu isim mitolojik bir olaya dayanmaktadır. Bu olaya göre Troya Savaşı’nda bütün ailesini kaybeden Hekuba üzüntüsünden bir köpeğe dönüşmüş ve bu bölgede ölmüştür.

Kilitbahir Köyü adını, köyün içinde bulunan kaleden almıştır. Kalenin havadan görünümü “asma kilit” şeklinde olduğu için denizin kilidi anlamındaki ismini de buradan almıştır. Burada ki yerleşim kalenin yapılmasından hemen sonra veya kale yapılırken başladığı tahmin edilir. 1453 yılında İstanbul’un fethi ile sonuçlanan kuşatma sırasında Papalık donanmasının Çanakkale Boğazı’ndan zorlanmadan geçtiği ve İstanbul’a ulaştığı görülmüştür. Bu donanmanın Haliç’e girmesi ve Bizans’a yardım getirmedi engellenememiştir. Bu sebeple Fatih Sultan Mehmed 1462-1464 yıllarında boğazın en dar yerine karşılıklı olarak iki kale yaptırmıştır. Anadolu yakasında bulunan kaleye “Kala-i Sultaniye” Rumeli yakasında bulunan kaleye ise Kilid-ül Bahir (Denizin Kilidi) adları verilmiştir.

Kilitbahir Kalesi’ni geçtikten sonra yolun deniz tarafında bulunan 26 adet bonetten oluşan Namazgâh Tabyası bulunur bu tabya boğazın en dar yerine yapılmış ilk ve en büyük tabyadır. bu tabya Çanakkale Muharebeleri’nde bölgedeki tabyalarda görev yapan bataryaların bağlı olduğu 4. Ağır Topçu Alayı’nın karargah merkeziydi bu sebeple bu bölge, müttefik donanmanın başlıca hedefi olmuştur. 2005- 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek 18 Mart 2006’da ziyarete açılmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.