Havra

19. Yüzyılın ortalarında inşa edildiği bilinen Kentin günümüze kalan tek sinagogu, halen Mekor Hayim adıyla bilinen Yaşan Sinagogu’dur. Eski Havra Sokak olarak da bilinen Büyük Hamam Sokak’taki bina, önce köşk olarak inşa edilmiş; daha sonra sinagoga dönüştürülmüştür.

Bina, II. Dünya Savaşı yıllarında askeri gereksinmeler için kullanılmıştır.  Eylül 1945’de cemaate iade edilmiş ve o yılın Roş Aşana (İbrani takvimine göre yılbaşı) Bayramında hizmete girmiştir. 1964 yılında restore edilen sinagog, on bir yıl kullanıldıktan sonra kentte Yahudi nüfusu çok azaldığı için kapanmıştır. Otuz yıl boyunca düzenli ibadetin yapılamadığı Havra, 2003 yılında başlayan onarım ve iç düzenleme çalışmalarının ardından Ekim 2005 tarihinde dini törenle tekrar ibadete açıldı. Günümüzde ise kentte Yahudi nüfusunun az olmasından dolayı ancak yeterli sayıda ziyaretçi olduğunda ibadete açılmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Alexandria Troas

Yayına Hazırlayan: Yıldız MADEN Alexandria Troas, III. Aleksandros (Büyük İskender)’un generallerinden Antigonos Monophthalmus tarafından Antigoneia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.