Şahindere Sargıyeri Şehitliği

Şahin Dere; Soğanlı Dere’nin kollarından biridir. Bu derenin oluşturduğu küçük vadi, Seddülbahir Cephesi’nin geri bölgesi olan Soğanlı Dere Vadisi’nin başlangıcından ve Alçıtepe Köyü’nün yaklaşık 3 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Cepheye yakın, düşman ateşine karşı korunaklı, ağaçlık ve sulak bir yer olmasından dolayı, 1915 yılındaki muharebeler sırasında bir sargı yeri olarak kullanılmıştır.

Şehitlik buradaki sargı yerinde tedavi gördükleri sırada şehit düşen askerlerimizin gömülmesi ile oluşmuştur. Şehitlerimizin gömülü olduğu alan, Şahin Dere’nin oluşturduğu küçük vadinin doğu yamacı üzerinde yer alır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenerek ziyarete açıldığı 18 Mart 2005 tarihine kadar, büyük bir bölümü tarla olarak kullanılmış ve bu nedenle şehit mezarlarının çoğu tahribata uğramış ve yok olmuştur.

Şehitlik yukarıdan bakıldığında ay ve yıldız olarak tasarlanmıştır. Ay ve ortasında yıldız üzerinde yükselen üçgen konik anıt, şehitlerimizin göğe yükselişini temsil edilmektedir. Şehitlikte yere konumlandırılmış 132 kabalak taşı ile şehitlerimiz anılmaktadır. Burada tedavi gördükleri sırada hayatını kaybeden askerlerin sayısı 2.177 olarak tespit edilmiştir. Bunların tamamının isimleri şehitliğin duvarlarında yazmaktadır. Şehitlikte kimliği belli olan tek bir mezar vardır. Demir parmaklıklarla çevrili bu mezarın baş kısmında bulunan mezar taşında yazılı olanlar şöyledir: “1886 doğumlu Ali Şadi oğlu Mülazım-ı Sani (Teğmen) Mustafa Efendi, 10’uncu Tümen’in 30’uncu Alay’ından olup 18 Eylül 1915’te şehit olmuştur.”

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.