Akbaş Şehitliği

Gelibolu – Eceabat yolunun 30. Kilometresinde, Eceabat’a 12 kilometre mesafedeki Akbaş mevkiinde, Yalova Köyü ile Kumköy’e giden yola dönüldüğünde bu yolun hemen sol tarafında bulunmaktadır. Bu şehitlik temsili bir şehitliktir. 1945 yılında yapılmıştır. Şehitlikte 459 sembolik mezar taşı bulunmaktadır. 1000 metrekareden daha büyük bir alanı kapsamaktadır. Sembolik mezarlıkların sembolik mezarlıkların arka bölümünde muharebe dönemi her iki taraf askerleri arasında yaşananları barış ve dostluk mesajı ile vurgulayan bir heykel ve 1915 Çanakkale Şehitleri’ne ithaf edilen bir anıt bulunmaktadır. Asıl şehitlik temsili şehitliğin karşısında Yalova Köyü ile Kumköy istikametine giden yolun sağ yanında yer almaktadır. Şehitlik 2013 yılında yenilenerek bugünkü haline kavuşmuştur. Şehitlik alanında Çanakkale Muharebeleri sırasında sıhhiye birliklerinin faaliyetlerini anlatan bir de rölyef bulunmaktadır. Rölyefin her iki yanında da 754 şehidimizin ismi anılmaktadır. Rölyef üzerinde Kemal Atatürk’ün Türk Kumandanları kumanda etmesini, Türk askeri ölmesini bildi. Harbi kazanışımızın sırrı bundan ibarettir.”ifadeleri yazılıdır.

            Şehitliğin bulunduğu Akbaş Limanı muharebeler esnasında Türk birliklerinin ana ikmal noktalarından biri olup özellikle İstanbul’dan denizyolu ile gelen askerlerin, savaş malzemelerinin karaya çıkartıldığı ve dağıtımının yapıldığı önemli bir merkezdir. Çanakkale Kara Muharebelerinin başlaması ile 19. Tümenin Sıhhiye Bölüğü tarafından bu bölgeye bir sahra hastanesi kurulmuştur. Arıburnu ve Anafartalar Cephelerinde yaralanan ve çeşitli hastalıklara yakalanan askerlere hizmet vermiştir. Daha iyi donanıma sahip hastanelerde tedavi görmesi gereken yaralı askerler yine bu bölgeden gemilere bindirilerek, İstanbul’a gönderilmişlerdir. Buradaki sahra hastanesinde tedavileri sırasında veya düşmanın uçak ve denizaltı taarruzları sonucunda batan, hasar gören gemilerde şehit düşen askerler asıl şehitlik alanında bulunan mezarlara gömülmüşlerdir. Yaralı taşıyan gemilerden biri olan Halep gemisi, Akbaş iskelesinde bulunduğu sırada İngilizlere ait E-15 denizaltısı tarafından batırılmıştır. Gemi personeli ve 200 yaralı askerimiz şehit olmuş ve şehitler kanlı elbiseleri ile buraya gömülmüştür.

            Akbaş mevkiinde hayatını kaybettiği belirtilen ve dolayısıyla buradaki şehitlikte gömülü olması kuvvetle muhtemel olan 648 şehit tespit edilmiştir.

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

1 Yorum

  1. Halep hastane vapurunu batırıp 200 yaralı askerin şehit olmasına neden olan İngiliz Denizaltısı E-15 olmayıp, E-11 olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.