Perşembe , Haziran 13 2024

Rumeli Mecidiye Tabyası ve Şehitliği

Rumeli Mecidiye Tabyası, II. Abdülhamit döneminde Asaf Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tabyada 8 adet bonet ve 6 adet top yeri bulunmaktadır.

Çanakkale Boğazı’nın savunulması bakımından önemli bir konuma sahip olan Rumeli Mecidiye Tabyası, 4. Ağır Topçu Alayı’nın 2. Ağır Topçu Taburu’na bağlı 5. Batarya’nın bulunduğu merkez istihkâmlardan biridir. 18 Mart 1915 tarihinde gerçekleşen Boğaz Muharebesi’nde Birleşik Filo’nun başlıca hedeflerinden biri olmuştur. Boğaz Muharebesi sırasında Rumeli Mecidiye Tabyası’ nda 4 adet 240/35mm’lik uzun namlulu ve 2 adet 280/22 mm’lik kısa namlulu top bulunmaktaydı. Bu toplardan yalnızca 240/35 mm çapında olanlar kullanılmış ve toplam 93 atış yapılmıştır.

Çanakkale Boğaz Muharebeleri sırasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapan Seyit Onbaşı, 18 Mart 1915 günü 240/35mm’lik topun mermilerini sırtlayıp ateşin devamlılığını sağlamıştır. Bu durum Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapan Yüzbaşı Mehmet Hilmi’nin anılarında şu şekilde anlatılmaktadır:

“Cephane tamamlama işlerini hızlandırmak için 190 – 215 kg. ağırlığındaki koltuğunda ve sırtında taşıyanlar vardı. Bu durumu bütün millete göstermek için 18 Mart savaşından hemen sonra, o zamanki Savunma Bakanlığı’nın foto muhabirleri bataryaya gelerek Edremitli Seyit’in topa mermi çıkardığının resmini çekmişlerdi. Bu resim harp mecmualarında da vardır.”

Aslında o gün Seyit Onbaşı ve arkadaşları o veya bu ağırlıktaki bir mermiyi değil, koskoca bir milletin yere düşen onurunu yerden alıp ayağa kaldırmışlar ve Türk ulusunun var olma azmini ve inancını tarihe yazdıranların simgeleri haline gelmişlerdir.

RUMELİ MECİDİYE TABYASI ŞEHİTLİĞİ

Kilitbahir Köyü’nün 1 kilometre kadar güneybatısında, Namazgâh Tabyası’ nı geçtikten yaklaşık 350 metre sonra, Eceabat – Alçıtepe yolunun sağ tarafında, yoldan yaklaşık 15 – 20 metre daha yüksek bir mevkide ve Rumeli Mecidiye Tabyası’ nın hemen yanında bulunmaktadır.

Şehitlikte bulunan anıtın yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Şehitlikte 18 Mart 1915 günü meydana gelen Boğaz Muharebesi’nde Rumeli Mecidiye Tabyası’ nda hayatını kaybeden 16 şehit yatmaktadır. Şehitlik içinde bulunan anıtın kitabesinde “18 Mart 1915 Boğaz Savaşı’nda bu tabyada şehit olan Ispartalı Ali Çavuş, İvrindili İsmail Oğlu Mehmet, Mustafa Oğlu Süleyman ve 13 arkadaşı burada yatar”ifadeleri bulunmaktadır.

18 Mart 1915 tarihinde Rumeli Mecidiye Tabyası’ nda şehit düşen askerlerimizin ilk gömüldüğü alan, tabyanın yaklaşık 300 metre güneyindeki bir mevkidedir. Asıl şehitliğin 1973 yılı veya sonrasında şimdiki yerine taşınmış olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzdeki şehitlik Türk Şehitlikleri İmar Cemiyeti ile Çanakkale Şehitleri Abidelerine Yardım Cemiyeti tarafından yaptırılmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Anadolu Hamidiye Tabyası

Yayına Hazırlayan: Hatice KESKİN Osmanlı Devleti, 18. yüzyılın sonunda harp ve savaş sisteminde köklü değişikliklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.