İlk Şehitler Anıtı

29 Ekim 1914’te Alman Amiral Souchon komutasındaki Osmanlı Donanması’na ait gemiler Karadeniz’in kuzey kıyılarında bulunan Rus limanlarını (Odessia, Sivastopol, Navorsiski) bombalamıştır. Misilleme olarak 11 Ağustos’tan beri Çanakkale Boğazı önlerinde ablukayı sürdürmekte olan İngiliz ve Fransız gemileri henüz Osmanlı Devleti ile fiili bir savaş bulunmamasına rağmen 3 Kasım 1914’te boğaz girişini koruyan tabyaları bombalamıştır.

            Bombardıman sırasında Seddülbahir Kalesi’nin içinde bulunan cephaneliğe bir top mermisi isabet etmesi sonucunda tabyada bulunan 11 ton barut, 360 top mermisi infilak etmiştir. Tabyada bulunan 66 er, 5 subay şehit olmuştur. İlk Şehitler Anıtı, Çanakkale Muharebelerinde ilk olarak canlarını veren bu askerler anısına yapılmıştır. Anıt üzerinde “3 Kasım 1914 günü İngiliz ve Fransız Donanması Seddülbahir ve Kumkale’yi bombardıman ederek bu yerde 5 Subay ve 81 Erimizi şehit etmiştir. Bu olay müttefiklerin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı fiilen harp ilan etmesi, oluşturmakta oldukları Çanakkale Seferi fikri için aşırı güven vermesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda ise Çanakkale Boğazı savunmasının takviye edilmesi zorunluluğunu duyurması, ilk şehitlerini vermesi, Çanakkale Muharebelerinin öncüsü olması, açılarından önem taşır. Aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun… Çanakkale geçilmemiştir. Geçilemeyecektir de. 18 Mart 1986” ifadeleri yer almaktadır.

            Anıt Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından2013 yılında restore edilmiştir. Söz konusu saldırıda ölen şehitlerimizin asıl gömülü olduğu alan ise Seddülbahir Cephane Şehitliği olarak bilinen, limana inen yolun sağ tarafında ve Kalenin duvarına bitişik durumda bulunan şehitliktir.

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.