Perşembe , Haziran 13 2024

Kanlısırt Kitabesi

Kanlısırt Kitabesi, Kabatepe – Conkbayırı yolu kenarında, Kanlı Sırt’ ın doğu ucunda yer alır. Bu sırt 25 Nisan 1915’te Anzaklar tarafından çok zorlanmış ancak ele geçirilememiştir. 25 Nisan 1915 günü Kabatepe sahilini ateş altına alabilecek şekilde mevzilenmiş olan, Yüzbaşı Sadık komutasındaki 7. Dağ Topçu Bataryası, Arıburnu sahilini görmeyen bir mevkide bulunduğundan 25 Nisan 1915 günü Anzak çıkarmasının başladığı saatlerde, çıkarmaya müdahale edememiştir.

6 Ağustos 1915’te ise Conkbayırı ve Kocaçimen Tepe hattını ele geçirmek isteyen müttefikler, Türk birliklerinin dikkatini ve kuvvetini bu noktaya çekmek maksadıyla yoğun bir bombardımanın ardından taarruza kalkmıştır. Bombardımandan korunmak için derin yeraltı siper ve koridorlarında mevzilenen Türk birlikleri ile Avusturalya birlikleri arasında tam 4 gün boyunca boğaz boğaza çarpışmalar yaşanmıştır. 9 Ağustos’ta Kanlı Sırt’ ın batı tarafını kontrol altına alan Avusturalya birlikleri savaşın sonuna kadar burayı korumuşlardır.

Türk askerinin kahramanca savunduğu bu tepede bulunan, Mimar Ahmet Gülgören tarafından tasarlanan kitabede şunlar yazmaktadır:

 “ Anzak Kolordusu, 6–7 Ağustos 1915’te Anafartalar Bölgesi’ne çıkarma yapan 9’uncu İngiliz Kolordusunun hedefine ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla, 19. ve 16. Tümenlerin savunduğu Arıburnu Cephesindeki Türk kuvvetlerini yerinde tutmak için taarruz etti. 16’ncı Tümen birlikleri, çok çetin geçen çarpışmalarda 1520 şehit, 4750 yaralı verilmesine rağmen Kanlı Sırt’ ı kahramanca savundu.”

 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından korunması gereken kültürel varlık olarak tescil edilmiştir.

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.