Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı

Albayrak Sırtı üzerinde yolun sağ tarafında yer almaktadır. Anıtın bulunduğu nokta, yaklaşık olarak Albayrak Sırtı’nın güney ucudur. Anıt, 1992 yılında Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır.

Çanakkale Cephesi’ne barbar ve merhametsiz Türk askeriyle savaşmak üzerine gelen düşman askeri Türklerin, kendilerine anlatılanın aksine barbar olmadığı, savaşta dahi cömert, merhametli ve cesur olduğunu da bu savaşta öğrenmiştir. Bunun en güzel örneklerinden biri olan bu anıt yaralı bir Avustralya subayını, kendi siperlerine taşıyan Türk askerini canlandırmaktadır.

Anıtın kitabesinde, eski Avustralya Genel Valisi Lord Casey kaynak gösterilmiş olup onun sözleri olduğu ifade edilen bir alıntı mevcuttur:“Biz Gelibolu Yarımadası’ndan, Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek Kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlık ile ayrıldık. Bütün Avustralyalılar, Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever. Onun mertliği, vatan ve insan sevgisi, siperlerdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi, insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla… Avustralya Genel Valisi Lord Casey 1967”           

Ayrıca Kontrol Et

Zığındere Sargıyeri Şehitliği

Alçıtepe köyünün batısında 800 m uzaklıkta bulunan şehitlik Zığındere Vadisi’nin içinde, Nuri Yamut Anıtı’na giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.