Osmanlılar! Ne kadar vakit daha Almanların plânlarını dinleyeceksiniz?

            Çanakkale muharebelerinde cephe gerisine yapılan saldırılardan biri de propaganda amaçlı saldırılar olmuştur. Muharebe sahasına ve yakınındaki sivil yerleşim yerlerine daha önceden hazırlanmış bildiri metinlerinin, görsel malzemenin, yanıltıcı haberlerin havadan uçakla atılması şeklinde gerçekleşmiş olan bu saldırılar, İtilaf güçlerinin Çanakkale cephesinden çekilmesinden sonra dahi devam etmiş ve halkı etkilemek amaçlı sivil yerleşim yerlerine bildiriler atılmıştır. “Askeri propaganda” kavramı içerisinde, muharebe sahasına yakın olan sivil yerleşim yerine atılmış olması nedeniyle “İdari propaganda” türünde değerlendirilebilecek bu saldırıların kayıtları ve kimilerinin suretleri arşivlerimizde mevcuttur. Bu konuda daha önce akademik çalışmalar yapılmış olup, bildiri metinlerinde kimilerine ait detaylar incelenmiştir. Örneklendirme açısından ve bahse konu çalışmalara katkı olması bakımından bu tarzda yapılan saldırılardan biri de Çanakkale cephesinin tahliyesinden beş ay sonra Lâpseki ilçesinde tespit edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir. 17 Haziran 1916 saat 14.45’te Lâpseki üzerinde dolaşan İtilaf güçlerine ait bir uçaktan atılan zarf içinde on üç bildiri olduğu saptanmış ve kayda geçirilmiştir. Lâpseki’ye atılan bu bildirilerden birinin metni şöyledir:

Osmanlılar! Ne kadar vakit daha Almanların plânlarını dinleyeceksiniz? Yemeklerinizi kendi memleketinin ihtiyacâtı için alıp çocuklarınızı aç bırakıyorlar. Size top ve fişek gönderiyorlar ve muharebe ediniz [diye] bağırıyorlar. Bunun maksadı gençlerinizin vefatından sonra kolaylıkla vatanınızı işgal etmektir. Almanlar daima yalan söylüyorlar. Fakat bu son vakitlerde yalanları çok arttı. Sebebi de mağlup olmalarıdır. Almanya’nın kuzey tarafında denizde İngiliz donanması üzerine çok bir galibiyet kazandıklarını naklediyor. Halbuki doğrusu Almanların bu deniz muharebesinde kayıpları oldu. “Goeben” Dretnotu daha büyük topları olan 2 adet dretnotu ile birlikte 1“Berhslod” kruvazörünü de daha kuvvetli 3 adet kruvazör, 1 adet eski kruvazör, 12 adet torpido geçer ve birkaç denizaltı gemilerini kaybettiler. İngilizlerin kayıpları ise: Goeben’e benzer 1 gemi ve 2 adet eski kruvazörle 3 adet hafif kruvazörler ve 8 adet torpido geçerdir. Bu muharebenin sonunda Alman donanması, batmamış olan gemilerini mahvolmaktan kurtarmak için süratle limanlarına sığınmak için sevk etmeye mecbur olmuştur. Bu son büyük deniz muharebesi hakkında Almanlar tarafından yayınlanan bilgiler yalandır. Moskof-Nemçe (Avusturya) sınırında bu son günler esnasında muharebenin ne şekil olduğunu dinleyiniz. Nemçe hattı Moskoflar tarafından 99 mil geri püskürtüldüğü gibi şimdiye kadar 100.000 adet esir alınmış ise de Nemçelilerin bir hafta zarfında genel kaybı 200.000’e ulaşmıştır. Birçok adet top fişek ve mühimmât Moskofların ellerine geçmiş ve kaçan Nemçe ordusu takip olunmaktadır.

BOA, DH.EUM.3.ŞB. 14/24.

Ayrıca Kontrol Et

KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARTMAK: ÇANAKKALE’DE ÇOCUKLAR DA MI SAVAŞTI!

Tarih biliminin çocuklara yönelik aktarımının nasıl olması gerektiğine dair özellikle pedagojik açıdan ve diğer sosyal …

1 Yorum

  1. Hüseyin kardeşim seni tebrik ediyorum, yakın tarihimize ışık tutan çok faydalı işler yapıyorsun inşallah daha büyük bir arşivin olur. Eline emeğine yüreğine sağlık, iyiki tanımışım ,seninle gurur duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir